Antalya Beldibi-Demre arası kıyı peyzajları karakterlerinin tanımlanması
Antalya beldibi to demre coastal landscape characterictics
- Tez No: 856506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyanın dört bir yanında uzanan kıyı şeritleri, doğanın benzersiz bir güzellik ve çeşitlilik sergilediği, aynı zamanda insanların tarih boyunca yerleşim yerleri olarak seçtiği önemli bölgelerdir. Deniz ve kara arasındaki bu geçiş noktaları, kıyı peyzajları olarak adlandırılır ve büyüleyici bir ekosistem ile insan faaliyetlerinin kucaklaştığı yerlerdir. Kıyı peyzajları, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda tarihsel ve kültürel önemleriyle de dikkat çeker. Antik liman kentlerinden günümüz tatil beldelerine kadar uzanan kıyı yerleşimleri, insanlığın denizle olan ilişkisini yansıtan yaşayan tarih kitaplarıdır. Bu çalışmada Antalya'nın doğal ve kültürel tarihi yanı sıra turizm açısından da önemli bir yere sahip Antalya'nın Beldibi-Demre arası öne çıkan peyzaj karakterleri değerlendirilmiştir. Antalya'nın Beldibi ile Demre arasındaki kıyı peyzajı, Akdeniz'in eşsiz güzelliklerini sergileyen bir bölgedir. Bu sahil şeridi, tarihî zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kültürel mirası ile ön plana çıkmaktadır. Beldibi'nden başlayıp Demre'ye kadar olan kıyı şeridi boyunca eşsiz güzellikteki kumsallar, kumlu çakıllı plajlar, çakıllı plajlar, kıyı gerisi yerleşim ve turizm, tüm bunları çevreleyen yemyeşil ormanlar ve masmavi deniz öne çıkan karakter alanları bulunmaktadır. Antalya Beldibi-Demre arası kıyı bölgesi doğanın güzellikleriyle iç içe geçmiş, tarih ve kültürle harmanlanmış pek çok karakteri barındırmaktadır. Yapılan çalışma sonucu Antalya Beldibi-Demre arası 10 farklı peyzaj karakter tipi tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında 18 farklı örnekleme alanı üzerinde peyzaj karakter tiplerinin yerinde kontrolü yapılıp, oluşturulan peyzaj karakter formlarıyla yerinde peyzaj karakter analizi yapılmıştır. Yapılan arazi gezilerindeki 18 farklı örnekleme alanında kıyı boyunca 3 ana karakter tipinden oluştuğu gözlemlenmiştir. Bunlar; 4 numaralı peyzaj karakter tipi (Akarsu ve Kıyı Plaj Oluşukları Peyzaj Karakter Tipi), 5 numaralı peyzaj karakter tipi (Alüvyal Kıyı Ovaları ile Tarım Alanları Peyzaj Karakter Tipi) ve 10 numaralı peyzaj karakter tipinden (Kıyı Alanları ile Herdemyeşil-Karışık Ormanlar Peyzaj Karakter Tipi) oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastlines stretching all over the world are important regions where nature displays unique beauty and diversity, and where people have chosen them as settlements throughout history. These transition points between sea and land are called coastal landscapes and are places where a fascinating ecosystem and human activities embrace. Coastal landscapes attract attention not only with their natural beauty but also with their historical and cultural significance. In this study, the prominent landscape characters of Antalya, which has an important place in terms of tourism as well as natural and cultural history, between Beldibi and Demre, were evaluated. Antalya's coastal landscape between Beldibi and Demre is a region that displays the unique beauty of the Mediterranean. This coastline stands out with its historical riches, natural beauties, and cultural heritage. Along the coastline starting from Beldibi to Demre, there are uniquely beautiful beaches, sandy and pebbly beaches, pebble beaches, behind-the-shore settlement and tourism, lush green forests surrounding all these and deep blue sea. The coastal region between Antalya Beldibi and Demre has many characters intertwined with the beauties of nature and blended with history and culture. As a result of the study, 10 different landscape character types were identified between Antalya Beldibi to Demre. Within the scope of the study, on-site control of landscape character types was conducted on 18 different sampling areas and an on-site landscape character analysis was conducted with the created landscape character forms. It was observed that there were three main character types along the coast in 18 different sampling areas during field trips. These; Landscape character type number 4 (River and Coastal Beach Formations Landscape Character Type), landscape character type number 5 (Alluvial Coastal Plains and Agricultural Lands Landscape Character Type) and landscape character type number 10 (Coastal Areas and Evergreen-Mixed Forests Landscape Character Type).