Görüntü işleme ile desenlerde kusur tespiti
Defect detection on patterns with image processing
- Tez No: 856505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu Tez, desenli kumaş görüntülerinde kusur tespiti odaklı olup, Textile Texture- Database (TILDA) veri setinin desenli kumaşlardan oluşan örnekleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, topluluk ve klasik sınıflandırma yöntemlerinin kullanılmasıyla kusurların etkili bir şekilde tespit edilmesini amaçlamaktadır. Sınıflandırma için geliştirilen model, kumaşlardaki farklı kusurları olan kumaşları (delikli, kesikli, iplik hatalı, renk hatalı vb.) ve kusursuz kumaşları ayırt etmek üzere oluşturulmuştur. Ayrıca, aynı veri seti üzerinde gerçekleştirilen filtre, veri artırımı ve özellik çıkarım yöntemlerinin sınıflandırma başarısını etkileyip etkilemediği test edilmiştir. İlgili sonuçlar, hangi yöntemin daha etkili olduğunu belirlemek için detaylı bir karşılaştırmaya tabi tutulmuş ve bu sonuçlar tablolar aracılığıyla gösterilmiştir. Çalışma sonucunda veri setlerine uygulanan veri artırımı, GLCM ve LBP özellik çıkarım yöntemi ve filtre uygulaması ile birlikte C3-R1, C3-R3, C4-R1 ve C4-R3 veri setlerinde ulaşılan başarı oranı sırasıyla %99, %96, %99 ve %93 olarak elde edilmiştir. Bu tez, desenli kumaşlarda kusur tespiti alanında farklı sınıflandırma yöntemlerinin ve özellik çıkarım tekniklerinin etkilerini sistemli bir şekilde değerlendirerek endüstriyel uygulamalarda değerli bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on defect detection in patterned fabric images and is conducted using examples of patterned fabrics from the Textile Texture-Database (TILDA) dataset. The study aims to effectively detect defects using ensemble and classical classification methods. The developed model for classification is created to distinguish fabrics with different defects (e.g., holes, cuts, thread faults, color faults) from flawless fabrics. Additionally, the impact of filters, data augmentation, and feature extraction methods on the classification results is tested on the same dataset. The relevant results are subjected to a detailed comparison to determine which method is more effective, and these results are presented through tables. As a result of the study, the success rates achieved in the C3-R1, C3-R3, C4-R1, and C4-R3 datasets, along with data augmentation, GLCM, and LBP feature extraction methods, and filter application, are %99, %96, %99, and %93, respectively. This thesis aims to provide a valuable resource for industrial applications by systematically evaluating the effects of different classification methods and feature extraction techniques in defect detection in patterned fabrics.