Karma taşıyıcı sistemlere sahip binaların yapısal olarak incelenmesi
Structural examination of buildings formed by the combination of various load-bearing systems
- Tez No: 856529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Taşıyıcı sistemler yapının oluşumunu ve düzenini belirleyen sistemlerdir. Taşıyıcı sistemler ile işlev yapıda birlikte hareket ederler. Taşıyıcı sistemler yapının inşa edilmesini sağlarken yapının fonksiyonunun gerçekleşmesini de sağlarlar. Taşıyıcı sistemler yapının ihtiyaçlarına uygun çözümler sağlar. Çeşitli taşıyıcı sistemlerin birlikte kullanılması yapının ihtiyacı olan mekânların oluşmasını sağlar. İnsanların mekân ihtiyaçları karşılanırken taşıyıcı sistem çeşitleri yapı içinde çeşitli konfigürasyonlarla tasarlanabilmektedir. Tarihsel süreç içinde çeşitli işlevlere hizmet eden yapılara gereksinim duyulmuştur. Endüstri devrimiyle birlikte gereksinim duyulan geniş açıklıklı mekânlar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte geçilebilmiştir. Günümüzde de farklı işlevli yapılar için taşıyıcı sistemler çeşitli biçimlerde bir araya gelmektedir. Çeşitli taşıyıcı sistemlerin bir arada kullanımı yapıların farklı işlevlerinin gerçekleşmesini sağlarken özgün ve etkin tasarımların da ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bir yapıda taşıyıcı sistem çeşitlerinin ve farklı yapı malzemelerinin kullanımı yapıyı simge ve reklam aracı haline getirebilmektedir. Çeşitli taşıyıcı sistemlerin bir araya gelmesi yapılara estetik katkı sağlarken yapısal olarak da katkı sağlamaktadır. Yapılarda taşıyıcı sistem çeşitleri bir araya geldiğinde birbirlerinin etkinliklerinden, geniş açıklıkları geçme kabiliyetlerinden, malzeme kullanımlarından, geometrik özelliklerinden, üretim süreçlerinden vb. faydalanırlar. Yapılarda çeşitli taşıyıcı sistemler bir araya gelirken tasarım, yapının işlevi ve etkinlik göz önünde bulundurulur. (Doğan Hasol, 2011) Bu çalışmada, farklı işlevleri bir arada bulunduran yapılar dikkate alınarak, karma taşıyıcı sistemlere sahip binaların yapısal olarak irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda karma taşıyıcı sisteme sahip binaların mimari form, fonksiyon ve taşıyıcı sistem ilişkisi ile geniş açıklık geçme sınırları incelenmiştir. Ayrıca tarihi yapılara getirilen modern eklerde, karma taşıyıcı sisteme sahip yapı özelliğinde olduğu için bu çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de bulunan karma taşıyıcı sisteme sahip binaların kullanım amacı, yapım yılı, kullanılan malzeme, karma taşıyıcı sistemlerin oluşturduğu mekanların fonksiyonları ve geçtiği geniş açıklık ile bu açıklığın geçilmesinde kullanılan taşıyıcı sistemler araştırılarak bu parametrelerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Birinci bölümde, taşıyıcı sistem çeşitlerinin birlikte kullanılması ile ilgili genel bilgi verilmiş ve çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, taşıyıcı sistem tanımları ve taşıyıcı sistem sınıflandırılması ile yapılarda çeşitli taşıyıcı sistemlerin bir araya gelişlerinin gereksinimi, tasarıma etkisi ve binalara olan yapısal katkıları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışma kapsamında incelenen tarihi yapılara getirilen modern ekler hakkında bilgi verilmiştir. Eski yapıların korunmasının nedenleri ve yeniden işlevlendirilmesi açıklanmış, tarihi yapıların bütünlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca tarihi yapılara gelen modern ek kavramı ve eski yapılara geliş sebepleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde karma taşıyıcı sisteme sahip yapı örnekleri incelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır. Öncelikle karma taşıyıcı sisteme sahip yapılar; eski yapılara modern eklerin gelmesiyle oluşan yapılar ve yeni bir yapı tasarlanırken taşıyıcı sistem çeşitlerinin bir araya gelmesiyle oluşan yapılar olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Bu örneklerin mimari form, fonksiyon ve taşıyıcı sistem ilişkisi ile geniş açıklık geçme sınırları incelenmiştir. Dördüncü bölümün ikinci kısmında; incelenen örnekler bahsedilen kriterlere dayanılarak oluşturulmuş bir tabloda karşılaştırılmıştır ve taşıyıcı sistemlerin birlikte kullanılmasının uygunluğuna değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise, elde edilen bilgilere dayanılarak yapılarda çeşitli taşıyıcı sistemlerin bir araya gelerek kullanılmalarının tercih edilme sebepleri açıklanmış ve incelenen örneklerden yola çıkılarak bu özelliklere sahip yapıların özgünlüğü ve etkinliği vurgulanmıştır. Ayrıca çalışmanın sonucunda tasarımcıların strüktürlerin birlikte kullanılması ile ilgili algılarının güçlenmesi ve yeni tasarımlar için yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Structural systems are the systems that determine the formation and functioning of the structure. They move together in a functional structure with carrier systems. While the load-bearing systems enable the building to be constructed, they also ensure that the function of the structure is realized. In this study, it is aimed to structurally examine buildings with mixed load-bearing systems, taking into account structures that combine different functions. For this purpose, the architectural form, function and load-bearing system relationship and wide span passage limits of buildings with mixed load-bearing systems were examined. In addition, modern additions to historical buildings are included in the scope of this study because they have a mixed load-bearing system structure. The purpose of use of buildings with mixed load-bearing systems in the world and in Turkey, the year of construction, the materials used, the functions of the spaces formed by mixed load-bearing systems, the wide span through which they pass, and the load-bearing systems used to cross this span were investigated and statistical analysis of these parameters was made. In the first chapter, general information about the combined use of carrier system types is given and the purpose, method and scope of the study are explained. In the second chapter, carrier system definitions and carrier system classification, the need for the combination of various carrier systems in buildings, their effects on design and their structural contributions to buildings are explained. In the third chapter, information is given about the modern additions to the historical buildings examined within the scope of the study. The reasons for the preservation and re-functioning of old buildings are explained, and information is given about the integration of historical buildings. In addition, the concept of modern addition to historical buildings and the reasons for their addition to old buildings are explained. viii In the fourth chapter, building examples with mixed load-bearing systems were examined and compared. First of all, buildings with mixed structural systems; It has been examined under two headings: structures formed by adding modern additions to old buildings, and structures formed by the combination of load-bearing system types when designing a new structure. The relationship between architectural form, function and carrier system and the wide span passing boundaries of these examples were examined. In the second part of the fourth chapter; The examined examples were compared in a table created based on the mentioned criteria and the suitability of using the carrier systems together was mentioned. In the conclusion section, based on the information obtained, the reasons for preferring to use various load-bearing systems (shell systems, membrane systems, space frame systems, etc.) in structures are explained and the originality and effectiveness of structures with these features are emphasized based on the examples examined. In addition, as a result of the study, it is expected that designers' perceptions about the use of structures together will be strengthened and will provide guidance for new designs.