Yara iyileştirici bitki özütü içerikli yara örtüsü geliştirilmesi
Development of wound dressings containing plant extract for wound healing
  1. Tez No: 856535
  2. Yazar: SEVCAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada doğal bir polimer olan jelatin (JEL) yaralar üzerinde iyileştirici özelliği olan ve doğal bileşen Cotinus coggyriga (CC) özütü içeren nanolifler üretmek için elektrolif çekim yöntemi kullanılmıştır. Bitki özütü içeren nanoliflerin ve bu lifler ile kaplanmış farklı yara örtüsü örneklerinin yüzey karakterizasyonları, hazırlanan özüt ve oluşturulan yüzeylerin antibakteriyel özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Cotinus coggyriga (CC) ekstraktı eldesi için metanol ve distile su çözücü olarak kullanılmış, ekstraksiyon işleminden sonra liyofilizasyon kurutma tekniği uygulanmıştır. Çözücüsü distile su olan özütün analiz sonuçlarına göre toplam fenolik madde içeriği 747,84 (mg GA/g özüt) ve toplam antioksidan kapasitesi 402,13 (mM Trolox/g özüt) olduğundan distile su ile elde edilen özüt elektrolif çekimi için tercih edilmiştir. Bitki yapraklarının gaz kromatografi-kütle spektrometresi (GC-MS) tayini yapılmıştır. %5-%7,5-%10-%12,5-%15 (w/v) konsantrasyonlarında Cotinus coggyriga özütü eklenerek elde edilen çözeltilerin özellikleri ve antibakteriyel aktivitelerinin tespiti yapılmıştır. %10'luk (w/v) jelatin çözeltilerine %5 - %7,5 - %10 - %12,5 (w/v) konsantrasyonlarında Cotinus coggyriga özütü eklenerek oluşturulan çözeltilerin elektro lif çekimleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Üretilen nanolifler, piyasada tıbbi amaçla kullanılan ticari 4 farklı tıbbi yüzey üzerine 1-3-5 saat elektrolif çekimi yapılarak uygulanmıştır. Oluşturulan yüzeylerin antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Tüm bu çalışmalar, çözeltide CC konsantrasyonu artışı ile antibakteriyel özelliğin arttığını, nanolifli yüzeylerin maksimum %7,5 CC konsantrasyonu ile optimum şekilde üretilebildiğini, elektrolif çekim işlemi ile elde edilen nanoliflerde antibakteriyelliğin korunduğunu ve ticari olarak kullanılmakta olan dört farklı tıbbi tekstil yüzeyi üzerine gerçekleştirilen elektrolif çekim işlemi ile antibakteriyel özellikleri geliştirilmiş yara örtüsü olarak kullanılabilecek nanolifli yüzeylerin elde edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrospinning method was used to produce gelatin (GEL), a natural biopolymer, and nanofibers containing the natural component Cotinus coggyriga (CC) extract, which has healing properties on wounds. It was aimed to investigate the surface characterization of nanofibers containing plant extract and different wound dressing samples coated with these fibers, and the antibacterial properties of the created surfaces with prepared extract. For this purpose, methanol and distilled water were used as solvents to obtain Cotinus coggyriga (CC) extract, and lyophilization drying technique was applied after the extraction process. According to the analysis results of the extract whose solvent was distilled water, the extract obtained with distilled water was preferred for electrospinning since the total phenolic substance content was 747.84 (mg GA/g extract) and the total antioxidant capacity was 402.13 (mM Trolox/g extract). Gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) analysis of plant leaves was made. Characterization and antibacterial activities of the solutions obtained by adding Cotinus coggyriga extract at concentrations of 5%-7.5%-10%-12.5%-15% (w/v) were performed. Electrospinning of the solutions created by adding Cotinus coggyriga extract at concentrations of 5% - 7.5% - 10% - 12.5% (w/v) to 10% (w/v) gelatin solutions was successfully carried out. The produced nanofibers were electrospun onto four different commercial medical textile surfaces used for medical purposes by electrospinning for one, three and five hours. The antibacterial properties of the created surfaces were examined. All these studies show that the antibacterial properties increase with the CC concentration in solutions, nanofibrous surfaces can be produced optimally with a maximum of 7.5% CC concentration, antibacterial properties are preserved during the electrospinning process, and nanofibrous surfaces that can be used as wound dressings with enhanced antibacterial properties can be obtained by electrospinning on four different commercially used medical textile surfaces.