Defne yaprağında genom çaplı ilişkili haritalama (GWAS), defne uçucu yağı kullanılarak elde edilen yenilebilir film kaplamanın çeri domateslerin raf ömrü ve kalitesi üzerine etkisi
Genome-wide associated mapping (GWAS) on laurel leaves, the effect of edible film coating obtained using laurel essential oil on the shelf life and quality of cherry tomatoes
  1. Tez No: 856534
  2. Yazar: GÜLŞAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA, PROF. DR. FAHEEM SHAHZAD BALOCH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez çalışmasında 94 farklı genotipteki defne yapraklarında genetik çeşitliliğin tespiti ve antioksidan kapasitesi üzerinden genom çapındaki ilişkilendirme haritalamasının (GWAS) yapılması, en yüksek fenolik madde miktarına sahip olan defne yaprağının seçilip defne uçucu yağının eldesi, kitosan ve sodyum aljinatın yenilebilir film olarak kullanımları için uygun koşulların belirlenmesi ve çeri domateslerin bu yenilebilir film ve uçucu yağ ile kaplanarak domateslerin raf ömrüne etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, yüzey kaplama materyali olan kitosan ve sodyum aljinatın farklı dozlarının (kontrol, %1.0, %1.5 ve %2.0) soğukta depolama (4 °C) ve raf ömrü (25 °C) süresince kalite özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. 7 gün aralıklarla depolardan çıkartılan örneklerde; fiziksel ve biyokimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kitosan, sodyum aljinat ve defne uçucu yağı ile hazırlanan yenilebilir filmlerin, çeri domateslerin raf ömrünü uzatmada ve stabilitesini artırmada başarılı sonuçlar gösterdiği görülmüştür. Defne uçucu yağı içeren kitosan ve sodyum aljinat, antibakteriyel özellik göstererek raf ömrü boyunca mikrobiyal gelişmenin azaltılmasında rol oynamıştır. Ağırlık kaybı artışı, meyve eti sertliğinin azalması ve kabuk rengindeki değişimin geciktirilmesini sağlamıştır. Antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik madde miktarındaki azalma kontrol altında tutulmuştur. 4 °C ve 25 °C depolamada kontrol grubu çeri domatesler sırasıyla 14. ve 7.günden sonra bozulurken, sodyum aljinat ve kitosan ile kaplanmış çeri domateslerin 4 °C'de 21. güne kadar kalitesi korunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, determining the genetic diversity in bay leaves of 94 different genotypes and performing genome-wide association mapping (GWAS) based on antioxidant capacity, selecting the bay leaf with the highest amount of phenolic substances and extracting the bay essential oil, determining suitable conditions for the use of chitosan and sodium alginate as edible films were aimed. In the study, the effects of different doses of surface coating materials chitosan and sodium alginate (control, 1.0%, 1.5% and 2.0%) on quality characteristics during cold storage (4 °C) and shelf life (25 °C) were investigated. The physical, biochemical and microbiological properties of the samples taken from the warehouses at 7-day intervals were analyzed. According to the study results, edible films prepared with chitosan, sodium alginate and laurel essential oil showed successful results in extending the shelf life and increasing the stability of cherry tomatoes. Chitosan and sodium alginate containing laurel essential oil showed antibacterial properties and played a role in reducing the microbial load during shelf life. It delayed in increase of weight loss, decrease of fruit flesh hardness and change of skin color. Antioxidant activity and the decrease in the amount of total phenolic substances were kept under control. While control group cherry tomatoes deteriorated after the 14th and 7th days, respectively, in storage at 4 °C and 25 °C, the quality of cherry tomatoes coated with sodium alginate and chitosan was preserved until the 21st day at 4 °C.