Kabuk hareketlerinin VLBI ve GPS ölçülerı ile belirlenmesi
Analyses of crustal movements using VLBI and GPS measurements
- Tez No: 856538
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TANIR KAYIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Jeodezik uydu/uzay teknikleri son yıllarda konum belirleme temel amacının dışında deprem etkileri, kabuk deformasyonları, tektonik plaka aktivitesi, hız tahmini, su buharı, volkanik aktivite ve heyelanlar gibi birçok uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa'da Alp-Himalaya sismotektonik kuşağının kuzey ve güney bölümünde konumlandırılmış IVS (International VLBI Service for Geodesy and Astrometry) ve IGS (International GNSS Service) ağlarından istasyonlarla oluşturulmuş dört ayrı jeodezik ağda Bernese 5.2. GNSS Yazılımı ve PORT-GFZ VLBI Yazılımından elde edilen hızlar,“Plate Motion Calculator Yazılımı”'nda 18 farklı tektonik plaka hareket modelinden ve Bayesci Tahminleme, LOWESS ve LSF gibi matematiksel yöntemlerle hesaplanan hızlarla karşılaştırılmıştır. Bernese 5.2'den elde edilen ITRF2014 hızları ile Bernese 5.2. ITRF2014 koordinatları ile hesaplanan açısal/yerel hızlar ve ETRF2014 hızları arasında en fazla ±4-5 mm/yıl; ITRF2014 hızları ile GSRMv2.1 hızları arasında en fazla ±2 mm/yıl, GSRMv2.1 modeli ile NUVEL1A modeli arasında en fazla ±3 mm/yıl fark edilmiştir. Bayesci tahminleme ve LSF matematiksel yöntemlerinden hesaplanan hız değerleri birbirleriyle uyumluyken, LOWESS yöntemiyle elde edilen hızlar (X) yönündeki hızlarda 5 istasyon, (Y) yönündeki hızlarda ise 2 istasyon hariç, santimetrenin altında farklar hesaplanmıştır; (Z) yönündeki hızlarda ise daha fazla en çok ~5 cm farklar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geodetic satellite and space techniques The growing quantity of permanent stations conducting GNSS (Global Navigation Satellite Systems) and VLBI (Very Long Baseline Interferometry) observations has elevated these surveying methods as effective tools for diverse geodetic and geodynamic purposes. Geodetic satellite/space techniques have been commonly utilized in several applications including earthquake effects, crustal deformations, tectonic plate activity, velocity estimation, water vapor, volcanic activity, landslides, and location. The study focused on Bernese 5.2. The goal is to compare the velocities derived from GNSS Software and PORT-GFZ VLBI Software with the velocities of 18 distinct tectonic plate motion models obtained through the“Plate Motion Calculator Software,”as well as the velocities estimated using Bayesian Estimation, LOWESS, and LSF methods. Both local and global sensitivity metrics were computed to assess application networks based on sensitivity measures. The investigation involved calculating velocities of IGS and IVS stations using various models and techniques. The comparisons demonstrate how various estimation strategies might enhance the comprehension of geodetic data.