Crustal motion in western nort Anatolian fault zone from repeated GPS surveys
Kuzey Anadolu fay hattının batı kısmındaki kabuk hareketlerinin tekrarlı GPS ölçümleri ile gözlenmesi
- Tez No: 82724
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz KUZEY ANADOLU FAY HATTININ BATI KISMINDAKİ KABUK HAREKETLERİNİN TEKRARLI GPS ÖLÇÜMLERİ İLE GÖZLENMESİ ÖZEN, Mustafa Kaan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Yener ÖZKAN Ocak 1999, 129 Sayfa 1990 yılında Kuzey Anadolu fay hattının batı kesiminde, 29° 48' K ile 32° 23' K paralelleri arasında 27 noktadan oluşan bir GPS ağı Harita Genel Komutanlığı ve Alman Uygulamalı Jeodezi Enstitüsü (IfAG) tarafından tesis edilmiştir. Bu ağ Avrasya plakasındaki Yığılca SLR istasyonuna bağlıdır. GPS gözlemleri 1991, 1992 ve 1993 yıllarında tekrar edilmiştir. Nokta koordinatları belirtilen dört dönem için Harita Genel Komutanlığınca hassas konumlamatekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu nokta koordinat çözümleri bölgenin hız ve gerinim alanlarının tahmini için kullanılmıştır. Çalışma bölgesi plaka hareketleri ve plaka sınır deformasyonlannın sebep olduğu karmaşık bir kinematik yapı sergilemektedir. Elde edilen hız değerleri doğudan batıya ve fay hattından Anadolu plakasının iç kısımlarına doğru gidildikçe, belirgin bir artış göstermektedir. Elde edilen sonuçlar Anadolu plakasının Avrasya plakasına göre batı yönünde kütlesel bir hareket içinde bulunduğunu göstermektedir. Avrasya plakasında kalan noktalardan fay hattına yakın olanları dikkate değer hızlara sahip iken, bu değerler fay hattından uzaklaştıkça düşmektedir. Hız alanındaki değişimlerin, elde edilen gerinim alanının ve bölgenin sismik yapısının birlikte incelenmesi, iki plakanın bir plaka sınır alanı oluşturarak yatay olarak birlikte hareket ettiklerini göstermektedir. Bu alan fayın her iki tarafından 30' ar km genişliğinde olduğu tahmin edilebilir. Hız ve gerinim alanı değerleri fayın doğu kısmının hemen hemen tümüyle kilitli olduğuna işaret etmektedir. Bu durum bölgedeki depremsellik ile de uyum göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Kuzey Anadolu fayı, Kabuk hareketleri. Global Pozisyonlama Sistemi, Yatay deformasyon. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRUSTAL MOTION IN WESTERN NORTH ANATOLIAN FAULT ZONE FROM REPEATED GPS SURVEYS OZEN, Mustafa Kaan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Yener ÖZKAN January 1999, 129 Pages In 1990 a Global Positioning System (GPS) network was established in the western part of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) from 29° 48' N to 32° 23' N with 27 stations by General Command of Mapping and IfAG (Institute fur Angewandte Geodosie). The network is tied to the stable Yigilca SLR station on the Eurasian plate. GPS observations are repeated in 1991, 1992 and 1993. Station coordinates are obtained for these four epochs using precise positioning technique by General Command of Mapping. The station coordinate solutions are evaluated to obtain the velocity and strain field estimates in the area. iiiThe study area shows a complex kinematical behavior comprising of plate motion and plate boundary deformation. The estimated velocity field shows significant increase from east to west, and also from the vicinity of the fault trace towards the interior of the Anatolian plate. The results indicate an overall westward drift of the Anatolian plate relative to the Eurasian plate. The stations on Eurasian plate appear to have appreciable velocities around the fault traces diminishing when away from the fault. Combined investigation of variations in velocity field, estimated strain fields and seismicity of the area reveals that the horizontal motions on both sides are coupled creating a plate boundary zone. This zone is estimated to be 30 km wide on both sides of the fault. The velocity and strain field estimations suggest that the eastern segment of the fault is nearly locked which is also in agreement with the distribution of earthquakes in the area. Keywords. North Anatolian Fault, crustal motion, GPS positioning, horizontal deformation. IV