Kuzey Anadolu fayının Orta Anadolu bölümündeki kareketlerin üç yıllık GPS ölçmeleri ile belirlenmesi
Determination of the movement along the North Anatolian fault on the-Mid Anatolia segment with three years GPS measurements
  1. Tez No: 154634
  2. Yazar: GÜRSEL RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KUZEY ANADOLU FAYININ ORTA ANADOLU BÖLÜMÜNDEKİ HAREKETLERİN ÜÇ YILLIK GPS ÖLÇMELERİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET Depremin neden kaynaklandığı uzun yıllar boyunca insanların araştırdığı bir çalışma konusu olmuştur. Yer kabuğunun tek parça olmayıp sürekli hareket halinde olan levhalardan oluştuğu gerçeği deprem çalışmalarına yepyeni bir boyut kazandırmıştır. Bunun sayesinde yirminci yüzyılın başlarından itibaren deprem çalışmalarına jeodezik olarak ta katkıda bulunmak mümkün olmuştur. Jeodezik olarak yapılan çalışmalar diğer disiplinlerde de olduğu gibi teknoloji ile doğru orantılı olarak ilerlemiştir. Önceleri klasik açı ve kenar ölçme yöntemleri kullanılırken daha sonra elektronik uzaklık ölçme ve açı ölçme sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile uydu jeodezisi ortaya çıkmış ve çalışmalar bu alana doğru yoğunlaşmıştır. Uydu jeodezisinde kullanılan yöntemler arasında VLBI, SLR ve GPS yer almaktadır. İlk iki teknik büyük hacimli, karışık ve bir o kadar da pahalı bir sisteme sahip olduğu için optimum kampanyalar yapılabilmesi gerekliliği GPS tekniğinin kullanılmasını gerektirmiştir. GPS tekniği bir sırt çantasına girebilecek kadar küçük hacimli bir anten ve alıcıdan oluşmaktadır. Her elektronik araçta olduğu gibi GPS alıcıları ve antenleri de teknoloji ilerledikçe ucuzlamış ve kullanıcılar için uygun bir fiyata gelmiştir. GPS sayesinde levha hareketlerinin belirlenmesinde gerekli olan yüksek doğruluğu daha ucuz, çabuk ve bir o kadar da kolay gerçekleştirilmek mümkün olmuştur. Bu özellikleri sayesinde GPS sadece jeodezik olarak değil tüm disiplinlerle özellikle jeodinamik amaçlı kullanımlarda büyük bir yere sahip olmuştur. Diğer ölçme tekniklerinde olduğu gibi GPS tekniğinde de hata kaynaklarının nedenleri bilinmektedir. Levha hareketleri gibi yüksek doğruluk gerektiren çalışmalarda, hata kaynaklarının nereden kaynaklandığının bilinmesi ile bu hataların en aza indirilmesi ya da hataların elenebilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca hesap aşamasında, VLBI ve SLR ölçme teknikleri ile yüksek duyarlılıkta bilinen ve kabuk deformasyonu çalışmalarında önemli olan parametrelerin ve uygun modellerin kullanılması, bu hataların etkilerini önemli ölçüde azaltmaktır. Bu çalışmada, levha hareketlerinin belirlenmesinde de kullanılan jeodezik yöntemler ve GPS ölçme tekniğinin bu konuda geldiği son noktadan bahsedilmektedir. Ayrıca; Kuzey Anadolu Fayının orta bölümünde yapılan çalışmanın (OKAF) kuruluşu ve günümüzdeki biçimi tanımlanmakta, GPS verilerinin işlenmesi için gerekli olan veri işlem adımları anlatılmakta, OKAF'ın veri kontrol aşaması için yapılan ölçme sonuçları ve bu sonuçlara göre yapılan jeolojik yorumlar yer almaktadır. ix
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE MOVEMENT ALONG THE NORTH ANATOLIAN FAULT ON THE MID-ANATOLIA SEGMENT WITH THREE YEARS GPS MEASUREMENTS SUMMARY The reason why earthquakes occur has always been a subject of interest for scientists. The discovery of the earth crust's consisting of continuously moving plates, but not a single plate, has brought a new perspective to earthquake studies. Therefore, since the beginning of the 20th century, the geodetic contribution to earthquake studies has been possible. Geodetic studies have improved in parallel with technology like in all other disciplines. While in the past classical angle and distance measurement methods had been used, more recently electronic distance and angle measurement systems came in use. With the improving technology“satellite geodesy”has developed and research is intensive in this field. VLBI, SLR and GPS are some of the methods that are used in satellite geodesy. Since VLBI and SLR are large sized, complicated and expensive systems, the necessity to make optimum campaigns has made GPS a unique technology. GPS technology, which consists of an antenna and a receiver, is so small that it can be carried easily in a rucksack. Due to technological advances, GPS receivers and antennas have become cheaper and they have become more affordable. High precision, which is necessary in determination of plate movements, is supplied by GPS technology cheaply, quickly and easily. Furthermore, GPS has a wide usage not only in geodesy but also in all other disciplines, especially in geodynamic based applications. In GPS, like in all other measurement techniques the reasons for error sources are known. The importance of this, for studies where high precision is necessary like in plate movements, is the minimization or elimination of error sources, as they are known. In addition, in calculation the phase, the high precision parameters in crust deformations and reasonable modeling, gathered by VLBI and SLR measurement techniques, can be transferred into GPS technology and this enables the elimination of errors. In this study, geodetic methods that are also used in determination of plate movements and the last phase that GPS measurement technique has reached are covered. And also; the beginning of the OKAF project and its current situation is defined, the data process steps necessary for GPS data applications are mentioned, the measurement results gathered for the data control phase of OKAF and the geological comments made depending on these data are included. x