Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda alamandinin böbrek üzerine etkileri
The effects of alamandine on the kidney in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 856549
  2. Yazar: ZEYNEP ECE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KANDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Renin angiotensin sistemi (RAS)'nin, diyabetin patofizyolojisinde kritik bir role sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, RAS'ın yeni bir üyesi olan alamandinin diyabetteki etkileri ve bu etkilerinin genel mekanizmaları hala belirsizdir. Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile oluşturulan diyabette, alamandinin böbrek üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 32 adet erkek Sprague-Dawley sıçan, kontrol, diyabet, diyabet+alamandin ile alamandin olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. STZ (60 mg/kg) uygulanarak diyabet oluşturulan hayvanlara 21 gün boyunca alamandin (50 µg/kg/gün) intraperitonal (ip) olarak uygulanmıştır. Deney boyunca kan glikoz düzeyleri ile vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Deney sonunda 24 saatlik idrar toplandıktan sonra deney hayvanlarından analizler için kan ve doku örnekleri alınmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Diyabetik hayvanlarda, kan glikoz değerleri yüksek seyrederken vücut ağırlıklarının azaldığı tespit edilmiştir. Elektrolit dengesinde ve kan pH'sında ciddi değişikliklerin olmamasına karşın serum kreatinin, serum kan üre azotu (BUN), idrar total protein seviyeleri ve böbrek hasar molekülü-1 (KIM-1) seviyeleri diyabetik hayvanlarda artmıştır. Bu bulgulara ek olarak, RAS'ın unsurları olan renin, angiotensin (Ang) I, Ang II, angiotensin dönüştürücü enzim (ACE) ve ACE2 ile miyeloperoksidaz (MPO) protein seviyelerinin arttığı ve oksidatif stresin meydana geldiği belirlenmiştir. Alamandin uygulamasının diyabetik hayvanlarda kan glikoz değerleri, vücut ağırlıkları ve kan parametreleri üzerinde ciddi bir etkisinin olmadığı ancak Ang I, Ang II, ACE, ACE2 seviyelerini düşürdüğü ve oksidatif stresi azalttığı saptanmıştır. Ayrıca, böbrek hasarının belirteci olan KIM-1 ve lökosit infiltrasyon göstergesi olan MPO değerlerinin diyabetik hayvanlarda alamandin uygulaması ile azaldığı buna paralel olarak serum BUN, serum kreatinin ve idrar total protein seviyelerinin de azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen veriler, STZ ile oluşturulan diyabette RAS'ın aktive olduğunu, bunun da böbrek hasarı, böbrek disfonksiyonu, oksidatif stres ve inflamasyonla ilişkili olabileceğini ve alamandinin bu etkileri hafifletiğini göstermiştir. Bizim sonuçlarımız, alamandinin STZ ile oluşturulan diyabetteki potansiyel terapötik etkilerinin oksidatif stres ve RAS ile ilişkili olabileceğini işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The renin angiotensin system (RAS) is known to have a critical role in the pathophysiology of diabetes. However, the effects of alamandine, a novel member of the RAS, in diabetes and the general mechanisms of its effects remain unclear. This study was aimed to evaluated the effects of alamandine on the kidney in streptozotocin (STZ)-induced diabetes. In this study, 32 male Sprague-Dawley rats were used and divided into 4 groups as control, diabetes, diabetes+alamandine and alamandine. Diabetes was induced by STZ (60 mg/kg) administration and alamandine (50 µg/kg/day) was administered intraperitoneally (ip) for 21 days. The blood glucose levels and body weights of animals were measured during the experiment. Urine was collected for 24 hours, then blood and kidney tissue were obtained from animals for analysis. The data were statistically analyzed. It was detected that the blood glucose levels increased and body weight decreased in diabetic animals. Electrolyte balance and blood pH did not change in diabetic animals. Serum creatinine, serum blood urea nitrogen (BUN), urine total protein levels, and kidney injury molecule-1 (KIM-1) levels were determined to increase in diabetic animals. Additionally, it was found to increase the levels of compounds of the renin-angiotensin system (RAS) such as renin, angiotensin (Ang) I, Ang II, angiotensin-converting enzyme (ACE) and ACE2, and myeloperoxidase (MPO) levels, to occur oxidative stress. It has been observed that alamandine administration did not change blood glucose levels, body weight and blood parameters. However, it reduced Ang I, Ang II, ACE, ACE2 levels and oxidative stress in diabetic animals. Furthermore, alamandine administration in diabetic animals resulted in decreased KIM-1 levels, a marker of kidney injury, and MPO, an indicator of leukocyte infiltration, and also serum BUN, serum creatinine and urine total protein levels. In conclusion, these results demostrated that RAS activation is involved with renal damage, renal dysfunction, oxidative stress and inflammation in STZ-induced diabetes, and also alamandine attenuates these effects occurring in diabetes. Our results indicate that the potential therapeutic effects of alamandine may be associated with oxidative stress and RAS in STZ-induced diabetes.