Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda siyatik sinirde laminin, tip 4 kollagen ve fibronektin dağılımlarının immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical investigation of the distribution of laminin, type IV collagen and fibronectin in sciatic nerve of streptozotosin diabetic rats
- Tez No: 165154
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
94 VI. ÖZET Diabetik nöropati, diyabetin en sık komplikasyonlarındandır. Diyabetik nöropatinin en yaygın şekli, periferik duyu kaybı ile seyreden polinöropatidir. Diyabetik nöropati patogenezindeki en önemli etkenlerden biri, proteinlerin enzimatik olmayan şekerlenmesiyle oluşan son ürünlerdir. Son on yıldır çalışmalar, sinir gelişimi ve yenilenmesinde önemli işlevleri olan, hücre dışı matriks bileşenlerinin şekerlenmesinin etkilerine odaklanmıştır. Bu nedenle bu çalışmada, diyabetik sıçanlarda periferik sinir hücre dışı matriks proteinlerinin (laminin, fibronektin, tipIV kollagen) dağılımlarım immünohistokimyasal yöntemlerle inceledik. Fibronektin ve laminin tutulumunun kontrol grubuna oranla artığım, tutulumların özellikle perinöryumda, Schwann hücre ve endonöral kan damarları çevresinde yoğunlaştığını izledik. Fibronektin tutulumu perinöryumun en iç katında çok zayıfken, laminin tutulumu özellikle burada çok artmıştı. Ayrıca Tip W kollagen tutulumunun da aym alanlarda belirgin olduğunu ama kontrollerle arasında belirgin bir farklılık olmadığım gördük. Bu bulguların ışığında diyabetin hücre dışı matriks bileşenlerinin ekspresyonunu arttırabileceğini ama diğer yandan diyabetin bu bileşenlerin yapısını bozarak immünohistokimyasal çalışmalarda antikor tutulumunu engelleyebileceği kanısında vardık.
Özet (Çeviri)
95 VH. SUMMARY Diabetic neuropathy is one of the most frequent complications of diabetes. The most common form of diabetic neuropathy is a polyneuropathy characterized by the loss of peripheral sensation. One of the most important factors in the pathogenesis of diabetic neuropathy is the formation of advanced glycation end- products due to non-enzymatic glication of proteins. For the last ten years, studies are focused on the effects of glication of extracellular matrix proteins which have very important functions in nerve development and regeneration. So in this work, we investigated the immunohistochemical distribution of type IV collagen, fibronectin and laminin in peripheral nerves of STZ diabetic rats. We found that increased deposition of type IV collagen, fibronectin and laminin was observed in the perineurium, and endoneurium surrounding microvessels and Schwann cells. Fibronectin and laminin immune reactions were slightly stronger in diabetic nerves. Laminin expression was most evident in the innermost layers of perineurium. But interestingly, there was almost no fibronectin expression in the same layers. Type IV collagen expression in diabetics didn't obviously differ from that in controls. As a result, we concluded that diabetes mellitus might increase the expression of extracellular matrix components. But diabetes could also destroy the structure of these proteins and prevent them from binding immunohistochemical antibodies leading to diminished staining.