The effect of auxins on rooting of blueberry in-vitro
Maviyemişin in-vitro ortamda çoğaltılmasında köklenme üzerine oksinlerin etkisi
  1. Tez No: 856566
  2. Yazar: NAJLAA ZALT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU YAŞA KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Maviyemiş besin değeri, ekonomik önemi ve çevresel etkileri nedeniyle meyveler arasında ön plana çıkmaktadır. In-vitro çoğaltma, maviyemiş fidanı üretiminin optimize edilmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı, NAA (Naftaleneasetik asit), IBA (İndol-3-butirik asit), IAA (İndol-3-asetik asit) farklı büyüme düzenleyicilerin ve aktif karbon uygulamaların in-vitro ortamda çoğaltılan iki farklı maviyemiş çeşidinde (Güneyli yüksek boylu“Lanmei#1”ve Tavşangözü“Brightwell”) köklenme ve büyüme parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada , büyüme düzenleyicilerin değişen konsantrasyonları altında köklendirilen maviyemişlerde sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, kök sayısı, kök uzunluğu ve kallus oluşumu gibi parametreler incelenmiştir. IBA uygulaması iki maviyemiş çeşidi üzerinde farklı etkiler göstermiştir.“Lanmei#1”çeşidi, 2mg L-1 haricinde tutarlı sürgün sayısı, artan sürgün uzunluğu ve kök sayısında dikkate değer bir artış göstermiştir.“Brightwell”çeşidi ise sürgün sayısında hafif bir artış, değişken sürgün uzunluğu ve daha az kök gelişimi gösterirken, düşük IBA konsantrasyonlarında herhangi bir artış görülmemiştir.“Lanmei#1”çeşidi 1mg L-1'de kök büyümesi gösterirken,“Brightwell”düşük konsantrasyonlarda kök büyümesi göstermemiştir. Ancak her iki çeşitte de IBA konsantrasyonunun artmasıyla kallus oluşumu artmıştır. NAA uygulamasına“Lanmei#1”çeşidi düşük konsantrasyonda (0.5mg L-1) sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, kök sayısı ve kök uzunluğu bakımından olumlu yanıt verirken,“Brightwell”çeşidinde farklılıklar görülmüştür. IAA uygulaması sonuçları incelendiğinde , her iki çeşidin bu uygulamalara farklı tepkiler gösterdiği bilirlenmiştir. Aktif kömür uygulaması, her iki çeşitte de farklı sonuşlar varmıştır. Dolayısıyla sonuçlar, belirli maviyemiş çeşitlerinin ve bunların büyüme düzenleyicilerine benzersiz tepkilerinin dikkate alınmasının önemini ortayaçıkarmıştır. Mevcut bulgular,“Lanmei#1”çeşidinin“Brightwell”çeşidine kıyasla dökü kültürü ortamında köklendirmeye uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Blueberries hold prominent importance among fruits due to its nutritional richness, economic contributions and environmental impact. In vitro propagation plays a crucial role in optimizing blueberry cultivation. The aim of this study was to investigate the impact of three different plant growth regulators (PGR), (Naphthaleneacetic acid –NAA, Indole-3-butyric acid-IBA and Indole-3-acetic acid-IAA), and activated carbon on the growth parameters of“Lanmei#1”(Southern highbush blueberry-Vaccinium corymbosum L. interspecific hybrid) and“Brightwell”(Rabbiteye blueberry, Vaccinium ashei Reade). The main focus was on key parameters, such as shoot number, shoot length, root number, root length and callus formation under varying concentrations of these PGR. IBA treatment exhibited varying effects on two blueberry cultivars.“Lanmei#1”cultivar showed consistent shoot number, increasing shoot length, and a notable increase in root number except at 2mg L-1. While“Brightwell”showed a slight increase in shoot number, variable shoot length, and fewer roots, with no increase at lower IBA concentrations.“Lanmei#1”cultivar showed initial root growth at 1mg L-1, while“Brightwell”lack root growth at low concentrations. However, callus formation increased with higher IBA concentrations in both cultivars. For NAA treatment, the“Lanmei#1”cultivar showed a positive response in terms of shoot number, shoot length, root number, and root length at low concentration (0.5mg L-1), while“Brightwell”exhibited slight differences. IAA treatment results revealed varying responses across different parameters for both cultivars, with the“Lanmei#1”cultivar exhibiting more pronounced effects. Activated carbon exhibited limited and non-significant results on both cultivars. Hence results demonstrated the importance of considering specific blueberry cultivars and their unique response to growth regulators. Current findings revealed that the“Lanmei#1”cultivar consistently exhibited more significant responses compared to the“Brightwell”cultivar.