Küçük objelerin 3B modellenmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of methods used in 3D modeling of small objects
  1. Tez No: 856621
  2. Yazar: ZEKERİYA KAÇARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ, DOÇ. DR. ÖZLEM AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Küçük boyuttaki objelerin üç boyutlu (3B) modellenmesi ve kayıt altına alınması, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle literatürde bu konuda bir çok çalışma birçok farklı yöntem ve teknikle yapılmıştır. Bu yöntemlerden olan yersel fotogrametri ve el tipi lazer tarama yöntemiyle yapılan çalışma sayıları son yıllarda artmıştır. Yersek fotogrametrinin hızlı ve etkin olması, el tipi lazer taramanın portatif ve kullanışlı olması bu yöntemlere olan ilgiyi arttırmıştır. Tez kapsamında, iki farklı geometrik yapıda ve boyutta olan ev biblosu ve vazo objesinin; yersel fotogrametri ve el tipi lazer tarama yöntemiyle 3B modellemesi ve bunların karşılaştırılması ele alınmıştır. Yersel fotogrametrik süreçte veri toplamayı otomatikleştiren dönel platform Ardunio İde yazılımı ile tasarlanmıştır. Dönel platform sistemi komutların girildiği kontrol paneliyle yönetilmektedir. Arka plan ve aydınlatma çekim çadırıyla tasarlanmıştır. El tipi lazer tarama sürecinde uygun çevre koşulları ve sistem bileşenleri planlarak tarama süreci tamamlanmıştır. Toplanan verilerin işlenme sürecinde Context Capture ve Scene yazılımları kullanılmıştır. Elde edilen modeller kendi içinde ve yöntemsel olarak karşılaştırılmış ve elde edilen istatistiksel sonuçlar değerlendirilmiştir. Modelleme çalışması sırasında nelere dikkat edileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, küçük objelerin modellenmesinde kullanılan teknikler incelenmiş, karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three dimensional (3D) modeling and recording of small-sized objects is very important in terms of preserving cultural heritage and transferring it to future generations. For this reason, many studies on this subject in the literature have been conducted with many different methods and techniques. The number of studies using terrestrial photogrammetry and hand-held laser scanning methods, which are among these methods, has increased in recent years. The fact that photogrammetry is fast and effective and that hand-held laser scanning is portable and convenient have increased the interest in these methods. Within the scope of the thesis, a house figurine and a vase object with two different geometric structures and sizes; 3D modeling with terrestrial photogrammetry and handheld laser scanning method and their comparison are discussed. The rotary platform, which automates data collection in the terrestrial photogrammetric process, was designed with Ardunio IDE software. The rotating platform system is managed with the control panel where commands are entered. Background and lighting are designed with a shooting tent. In the handheld laser scanning process, the scanning process was completed by planning appropriate environmental conditions and system components. Context Capture and Scene software were used in the processing of the collected data. The obtained models were compared internally and methodologically, and the statistical results were evaluated. Suggestions were made about what to pay attention to during the modeling study. As a result, the techniques used in modeling small objects were examined, compared and evaluated.