Kılavuz kaptanlarda iş tatmini ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Maritime captains: Examination of the relationship between job satisfaction and profesional burnout
- Tez No: 856623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK ALTINPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma ağır çalışma temposu içerisinde bir çok stres faktörü içeren Türk karasularında kılavuzluk hizmeti veren kılavuz kaptanların iş tatminleri ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmada iki durum arasındaki ilişkinin tespit edilmesi değerlendirilmesi ve açıklanması amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca, tükenmişlik düzeyini ölçmek için“Tükenmişlik Ölçeği-Kısa Versiyonu”ve iş tatmini derecesini belirlemek için ise“Minnesota İş Tatmini Ölçeği-Kısa Versiyonu”kullanılmıştır. Analiz yapılırken SPSS programı kullanılmıştır; T-testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Kılavuz kaptanlarda mesleki tükenmişlik ve iş tatminin ilişiklisinin incelendiği çalışmada, genel olarak bakıldığında kılavuz kaptanlar işlerinden yeterli sevide tatmin oldukları ve nadiren kendilerini tükenmiş hissettikleri görülmüştür. İş tatminini etkiliyen en önemli unsurun maaş unsuru olduğu görülürken, mesleki tükenmişliği en çok etkiyelen unsur olarak iş tatmini göze çarpmaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between job satisfaction and occupational burnout among maritime pilots providing pilotage services in the challenging working conditions of Turkish territorial waters, which involve numerous stress factors. Job satisfaction refers to an individual's satisfaction and enjoyment level derived from their work. Although this concept is often perceived as an individual experience, it is recognized as a significant determinant of organizations and consequently, their performance. Burnout is considered a global issue, and work-related stress is seen as a significant challenge for the health of employees and the functioning of organizations worldwide. In this study, a correlational research model from quantitative research methods is used to identify, evaluate, and explain the relationship between these two conditions. To determine participants' demographic characteristics, a“Personal Information Form”was utilized. Additionally, the“Burnout Scale-Short Version”was employed to measure the level of burnout, and the“Minnesota Job Satisfaction Scale-Short Version”was used to determine the degree of job satisfaction. SPSS software was used for analysis, including T- tests, Pearson Correlation Analysis, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). In the examination of the relationship between occupational burnout and job satisfaction among pilot captains, it was generally observed that pilot captains are satisfied with their jobs to a sufficient extent and rarely feel burned out. While the most significant factor affecting job satisfaction was found to be the salary component, occupational burnout appears to be most influenced by job satisfaction.