Design of harmonic filter for total harmonics distortion control in power system
Güç sisteminde toplam harmonik bozulmasının kontrolü için harmonik filtre tasarımı
  1. Tez No: 856644
  2. Yazar: ALI ADIL ASIF KHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ABUNİMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pakistan sanayilerinin sayısı 30.000'dir. 2000 yılından bu yana işletmelerin %95'i tamamen veya kısmen otomasyona geçti. Otomatik sistemler doğrusal olmayan yükü artırdı. Doğrusal olmayan yükler üretimi, elektrik dağıtımını ve üretimini etkiler. Güç sisteminde zararlı harmoniklere neden olurlar. Zengin ülkelerde bilim insanları, doğrusal olmayan yüklerin neden olduğu harmonikleri azaltmak için ileri teknoloji çözümler geliştiriyor. Pakistan, Hindistan, Bangladeş, İran vb. gibi gelişmekte olan ülkelerde, harmonikleri en aza indirmek için IEC tabanlı yöntem ve süreçlerin kullanılması nadirdir. Doğrusal olmayan endüstriyel yükler harmoniklere neden olur, bu da zayıf güç sistemi performansına ve pahalı bakım maliyetine neden olur. İkincisi, reaktörsüz güç faktörü artırma cihazlarında kullanılan kapasitörler, şirketler için bir sorun olan olağandışı harmonikler üretmektedir. Harmonikler elektrik motorlarının, transformatörlerin ve diğer elektrikli elemanların aşırı ısınmasına neden olabilir. Bir vaka çalışması olarak bu araştırma, yerel bilgisayarlı bir firmayı doğrusal olmayan yüklerle inceledi. Endüstri çapında bir harmonik denetimi, harmoniklerin ekipman performansı üzerindeki etkisini analiz edecektir. Aşırı ısınan transformatörler, motorlar ve elektronikler kaydedildi. IEC 61000-3-6 ve IEEE standartlarına dayalı bir harmonik filtre, harmoniklerin güç sistemi üzerindeki zararlı etkisini %50 oranında azaltır. Harmonik filtrenin verimliliği, halihazırda mevcut olan aynı sınıftaki diğer filtreler için değerlendirilmiştir. Kapasitörlerin oluşturduğu harmonikler araştırılmış ve bunların güç faktörü düzeltme stratejileri açısından önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of Pakistani industries is 30,000. Since 2000, 95% of businesses have been entirely or partially automated. Automated systems increased the non-linear load. Non-linear loads affect manufacturing, electricity distribution, and generation. They cause harmful harmonics in the power system. In wealthy countries, scientists are developing cutting-edge solutions to reduce harmonics caused by non-linear loads. In developing nations like Pakistan, India, Bangladesh, Iran, etc., using IEC-based methods and processes to minimize harmonics is uncommon. Non-linear industrial loads cause harmonics, which cause poor power system performance and expensive maintenance cost. Second, capacitors used in power factor augmentation devices without reactors generate unusual harmonics, which is an issue for companies. Harmonics may cause electric motors, transformers, and other electrical elements to overheat. As a case study, this research examined a local computerized firm with non-linear loads. An industry-wide harmonics audit will analyze the impact of harmonics on equipment performance. Overheating transformers, motors, and electronics were recorded. A harmonic filter based on IEC 61000-3-6 and IEEE standards reduces harmonics by 50% detrimental impact on the power system. The efficiency of the harmonic filter was evaluated for other filters of the same class currently available. The harmonics created by capacitors have been explored, and their importance to power factor correction strategies has been discussed.