Origanum munzurense kit tan & sorger uçucu yağ emülsiyonu içinde kapsüllenmiş starter kültürün kayısı çekirdeği hidrokömürüüzerinde immobilizasyonu
Immobilization of Origanum munzurense starter culture encapsulated in kit tan & sorger essential oil emulsion on apricot kernelhydrochar
  1. Tez No: 856643
  2. Yazar: ELİF CUNDUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YABALAK, DOÇ. DR. ELİF AYŞE ERDOĞAN ELİUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, O. munzurense'nin uçucu yağ (EO) mikroemülsiyonu ve kayısı çekirdeği kabuğu hidrokömürü (KKH), starter kültürün (SK: Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus suşları) mikroenkapsülasyonu ve immobilizasyonunda kullanılmıştır. SK bakterileri, O. munzurense'nin EO emülsiyonlarına dahil edilmiş ve bakteriyel mikroemülsiyonlar bir liyofilizatör kullanılarak hidrokömür tabakaları üzerinde immobilize edilmiştir. Nihai ürünlerin fizikokimyasal analizleri ve yüzey analizleri FTIR, SEM ve EDS kullanılarak incelenmiştir. Enkapsüle ve/veya immobilize edilmiş SK bakterilerinin canlılığı koloni sayım yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, SK'lerin O. munzurense EO mikroemülsiyonu ile büyük ölçüde sarıldığı görülmüştür. Kapsüllenmiş SK'ler hidrokömürün katmanlı ve gözenekli yapılarına gömülmüştür. EDS analizinde, enkapsüle ve immobilize SK'de (EnImSK) C, N, O, P, Na, S ve K elementleri tespit edilmiştir. Serbest SK'nin canlılığı (6,5 x 107 ), 5 saat içinde yağ emülsiyonları içindeki bakterilerden (6,6x107 ) önemli ölçüde farklılık göstermemiştir. Buna karşılık, EnImSK'nin koloni sayısı 5 saat içinde serbest SK'den daha yüksek olmuştur (p≤5). EnImSK'deki canlı hücre sayısı pH 2.0'de 5. saatte sırasıyla ⁓101 ve ⁓102 kat azalmıştır. Sonuç olarak, starter kültür bakterileri hem emülsiyonda hem de hidrokömür tabakalarında hayatta kalabilmektedir. Bu durum uçucu yağ içerisine bağlanmış starter kültürlerin canlılıklarını sürdürdüğünü, hidrokömür ile stabilite kazandığı ve biyoteknolojik uygulamalar için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, microencapsulation and immobilization of starter culture (SC: Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus thermophilus strains) were studied using O. munzurense essential oil (EO) microemulsion and apricot seed shell hydrochar (ASH). In the study, O. munzurense EO emulsions were created and SC bacteria were included in these emulsions. Then, bacterial microemulsions were immobilized on the hydrochar layers using a lyophilizer. Physicochemical analyzes and surface analyzes of the final products were examined using FTIR, SEM, EDS. The viability of encapsulated and/or immobilized SC bacteria was checked using the colony counting method. As a result of the study, SCs were appeared to be massively entangled with the O. munzurense EO microemulsion. The encapsulated SCs were embedded in the layered and porous structures of the hydrochar. In EDS analysis, C, N, O, P, Na, S, K elements were detected in EnImSC (encapsulated and immobilized SC). The viability of free SC was insignificantly different (6.5x107 ) from than the bacteria within oil emulsions (6.6x107 ) within 5 hours. In contrast, the colony number of EnImSC were higher than free SC within 5 hours (p≤5). The number of live cell in EnImSC at pH 2.0 were reduced as ⁓101 and ⁓102 times, respectively at the 5. hours. As a result, starter culture bacteria can survive both in the emulsion and in the hydrohar layers. This shows that starter cultures bound in essential oil maintain their viability, gain stability with hydrochar, and can be used for biotechnological applications.