Pomza Takviyeli Magnezyum in situ kompozitlerin basınçlı döküm yöntemiyle üretilmesi
Production of Pumice Reinforced Magnesium in situ composites by die casting method
  1. Tez No: 856660
  2. Yazar: AYDIN AHMET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında Pomza Takviyeli Magnezyum in situ kompozitlerin üretimleri ve mekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Üretim yöntemi olarak basınçlı döküm yöntemi benimsenmiştir. AM60 magnezyum alaşımı ve %0.5-%1 oranlarında ilave edilen Pomza, 15 kW kapasiteli indüksiyon ergitme fırını vasıtasıyla SiC pota kullanılarak hazırlanmıştır ve soğuk kamaralı basınçlı döküm makinesi ile kalıba dökülmüştür. Gerekli olan test ve analizler yapıldığında α-Mg ve -Mg17Al12 fazlarından oluştuğu görülmüş, indirgeme reaksiyonlarıyla da Mg2Si, Al2O3 ve MgO piklerinin varlığına rastlanmıştır. Pomza ilavesiyle dane boyutu azalmış, %1 Pomza ilavesinde Çin yazısı şeklindeki Mg2Si intermetalik fazı gözlenmiştir. Sonuç itibariyle Pomza ilavesi ile oluşan intermetalikler dislokasyon hareketi kısıtlayıcı görev görmüş, akma ve çekme değerlerini artırmış ve sünekliğinde de iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the production and mechanical properties of Pumice Reinforced Magnesium in situ composites have been investigated. The pressure die casting method has been adopted as the production method. AM60 magnesium alloy and Pumice added at rates of 0.5-1% have been prepared using a 15 kW capacity induction melting furnace with a SiC crucible and poured into a mold using a cold chamber pressure die casting machine. Upon conducting the necessary tests and analyses, it has been observed that the composites consist of α-Mg and β-Mg17Al12 phases, and the presence of Mg2Si, Al2O3, and MgO peaks due to reduction reactions has been detected. The addition of Pumice has resulted in a decrease in grain size, and the formation of the Mg2Si intermetallic phase resembling Chinese characters has been observed with 1% Pumice addition. As a result, the intermetallic compounds formed by the addition of Pumice have acted as obstacles to dislocation movement, increasing the yield and tensile strengths and improving the ductility of the composites.