Volümetrik esaslı bir akış ölçerin dizaynı imali ve kalibrasyonu
The Design, construction and calibration of a volumetric flowmeter
- Tez No: 3362
 - Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
VOLÜMETRÎK ESASLI BÎR AKIŞ ÖLÇERİN DİZAYNI ÎMALÎ VB KALÎBRASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Cav i t ERGELEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Otomotiv alanında, yakıt tüketiminin ölçülmesi ile onarım giderlerinin yerinde olup olmadığının anlaşıla bileceği fikri üzerine, mekanik ve hidrolik değerleri elektriksel verilere dönüştürerek çalışan bir ölçü ale tinin tasarımı ve prototipinin imali bu araştırmanın konusudur. Sıvıların borulardan akışında ölçme yöntem leri ve yakıt tüketiminin ölçülmesi teknikleri araştı rılmış, hareket halindeki bir taşıtta motor bölmesinde ki yakıt tüketim olaylarını izlemeye olanak sağlayacak, volümetrik esaslı bir akış ölçerin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiş ve yakıt tüketiminin değeri pompa devrinin fonksiyonu olarak grafiksel biçimde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II THE DESIGN, CONSTRUCTION AND CALIBRATION OP A VOLUMETRIC FLOWMETER (M.Sc. Thesis) Cav i t ERGELEN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AMD TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT Through the measurement of fuel consumption, ve hicle performance can be predicted. To this aim the design and construction of a measuring instrument that converts the mechanical and hyraulic values into elec trical signals was considered. Measurement of fluids through pipes and the measurement of fuel consumption methods has been investigated, a volumetric flowmeter that can measure the fuel co sump t i on on a moving ve hicle has been designed and constructed. The fuel con sumption is graphically expressed as a function of pump speed.