Temel eğitim okul binalarının yer seçimi analizi, Trabzon-Akçaabat örneği
Site selection analysis of basic education school buildings,Trabzon-Akçaabat example
- Tez No: 856662
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sürekli gelişen bir ülke olan Türkiye, kaçınılmaz olarak çağın getirdiği her türlü değişime uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bu değişim sürecinde nüfusu da artmaktadır. Bu nüfus yoğunluğunun artışı şehirlerin yenileşme süreçlerinin planlamasının yapılırken gelecek ve yeni nesillere çağdaş eğitim öğretim hizmetlerinin sağlanabilmesi için okul sayısının çoğaltılması gerekliliğini de ortaya çıkarmaktadır. Okulların hem mevcut toplum yapısını koruması, yaşatması hem de kendisiyle birlikte içinde bulunduğu toplumu yönlendirmesi, çağın gerektirdiği düzeyde ilerletmesi beklenmektedir. Bu nedenle okulların sürekli gelişen ve değişime açık yapılar olması gerekir. Bu dinamizm ise, okulların uygun fiziksel alanlarda yerleşimi ile sağlanabilir. Bu çalışmada; Akçaabat ilçesinde temel eğitim okul binalarının yer seçiminde isabetli davranılıp davranılmadığı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Konuyla ilgili olarak, ülkemiz mevzuatlarındaki okul yer seçim kriterlerine göre Akçaabat İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı 43 adet okul belirlenerek uygulama yapılmıştır. Seçilen okullar MEB kriterlerine göre; deprem, heyelan, erişim (ulaşım), su kaynakları, akaryakıt istasyonları, enerji nakil hatlarına ve ibadet yerlerine göre uzaklıklarına göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak okulların yer seçimi konusunda sağladıkları ve sağlamadıkları kriterleri konusunda veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a constantly developing country, Turkey inevitably tries to adapt to all kinds of changes brought by the age. During this change process, its population is also increasing. This increase in population density also reveals the necessity of increasing the number of schools in order to provide modern education and training services to future and new generations while planning the renewal processes of cities. Schools are expected to both protect and sustain the existing social structure, direct the society they are in, and advance it at the level required by the age. For this reason, schools should be structures that are constantly evolving and open to change. This dynamism can be achieved by locating schools in appropriate physical areas. In this study; It will be tried to reveal whether the location selection of basic education school buildings in Akçaabat district was made correctly or not. Regarding the subject, 43 schools affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in Akçaabat District were determined and implemented according to the school site selection criteria in our country's legislation. Selected schools according to MEB criteria; They were evaluated according to their distance from earthquakes, landslides, access (transportation), water resources, fuel stations, energy lines and places of worship. As a result, it was seen that all schools met sufficient criteria for location selection.