Prostat kanseri tanılı hastalarda ürotensin 2 plazma düzeyinin klinik önemi
Clinical significance of urotensin 2 plasma level in patients diagnosed with prostate cancer
  1. Tez No: 856663
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİNÇKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK, DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLSÜM GÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Ürotensin-II, güçlü vazokonstriktör aktivitesi ile tanımlanan somatostatin benzeri siklik küçük bir peptittir(1). Ürotensin-II (ÜT-2) ve reseptörü (ÜTR), farklı epitel kanserlerinin oluşumunda rol oynadığı gösterilmiştir(2). Prostat kanserinde bugüne kadar, karsinogenezi için tanısal, prognostik ve terapötik potansiyele sahip genetik katkı sağlayan çok sayıda çalışma rapor edilmiştir. Bununla birlikte, ÜT-2'nin prostat karsinogenezindeki rolü henüz aydınlatılamamıştır. Prostat kanseri takibinde Prostat Spesifik Antijen (PSA)'ninin bir biyobelirteç olarak kullanılmasının çeşitli sınırlamaları vardır(3). Prostat kanserinin teşhisini ve izlenmesini iyileştirmek için daha doğru ve spesifik biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda metastatik prostat kanseri hastalarında plazma ÜT-2 düzeyinin klinik öneminin ortaya konması, PSA düzeyi gibi klinik ve Gleason Skoru gibi patolojik parametrelerle korelasyonun ve prognostik öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 2023 yılı içerisinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri onkoloji dosya sisteminden taranarak kaydedilmiştir. Plazma ÜT-2 düzeyinin ölçümleri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı'nda biyokimya uzmanı tarafınca yapılmıştır. ELİSA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi için Biotek (ELx800, USA) marka yarı otomatik ELİSA cihazinda Urotensin 2 ELİSA (Elabscience lot no: E-EL-2047) kiti kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 100 metastatik 47 kontrol grubu olmak üzere toplam 147 hasta dahil edildi. ÜT-2 düzeyi ile ilişkili olabilecek ek hastalıklar sırasıyla Diabetes Mellitus, hipertansiyon, periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı, kronik böbrek yetmezliği ve sigara kullanım özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). ÜT-2 düzeyi de-novo ve de-novo olmayan metastaz grupları ile kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında her iki mestastaz grubu da kontrol gruplarına göre daha yüksek ortalamaya sahipti (p=0,004). ÜT-2 için kesim noktası değeri 1,269 ng/mL olarak belirlendi. ÜT-2 duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değer sırasıyla %81, %53, %79 ve %57 olarak bulundu. Sonuçlar: Günümüzde PSA'nın verimini arttırmak ve yeni tümör belirteçleri bulabilmek için çalışmalar hızla devam etmektedir. Çalışmamızda metastatik prostat kanseri hastalarında ÜT-2 düzeyi istatistiksel olarak diğer gruplardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Literatürde prostat kanserinde ÜT-2 plazma düzeyinin çalışıldığı ilk araştırma olup, ÜT-2 prostat kanserinde prognozu ön görmede önemli bir biyomarker olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Urotensin-II is a small somatostatin-like cyclic peptide characterized by its potent vasoconstrictor activity(1). Urotensin-II (UT-II) and its receptor (UTR) have been shown to play a role in the formation of different epithelial cancers (2). To date, many studies have been reported in prostate cancer that provide genetic contributions with diagnostic, prognostic and therapeutic potential for carcinogenesis. However, the role of urotensin-II in prostate carcinogenesis has not yet been elucidated. There are several limitations to using PSA as a biomarker in prostate cancer follow-up(3). More accurate and specific biomarkers are needed to improve diagnosis and monitoring of prostate cancer. Our study aimed to reveal the clinical importance of plasma UT-2 level in metastatic prostate cancer patients and to investigate its correlation and prognostic importance with clinical parameters such as PSA level and pathological parameters such as Gleason Score. Methods: Patients who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Medical Oncology Polyclinic in 2023 were included in our study. The demographic information of the patients was scanned from the oncology file system and recorded. Measurements of plasma ÜT-2 level were made by a biochemistry specialist at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Biochemistry Laboratory. For the ELISA method, Urotensin 2 ELISA (Elabscience lot no: E-EL-2047) kit was used in the Biotek (ELx800, USA) semi-automatic ELISA device. Results: A total of 147 patients, 100 metastatic and 47 control groups, were included in our study. No statistically significant difference was observed between the groups in terms of additional diseases that may be related to UT-2 level: Diabetes Mellitus, hypertension, peripheral artery disease, coronary artery disease, chronic renal failure and smoking characteristics (p>0.05). When the PT-2 level was compared between the de-novo and non-de-novo metastasis groups and the control groups, both metastasis groups had a higher average than the control groups (p = 0.004). The cut-off value for UT-2 was determined as 1.269 ng/mL. UT-2 sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value were found to be 81%, 53%, 79% and 57%, respectively. Conclusion: Today, studies are continuing rapidly to increase the efficiency of PSA and to find new tumor markers. In our study, UT-2 levels in metastatic prostate cancer patients were found to be statistically higher than other groups. This is the first study in the literature to study the UT-2 plasma level in prostate cancer, and UT-2 may be an important biomarker in predicting prognosis in prostate cancer.