Makine arızaları/(veya) durmaları kaynaklı hatverimliliğinin stokastik modeller ile incelenmesi
Line due to machine failures/(or) stopsinvestigation of efficiency with stochastic models
  1. Tez No: 856670
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖZGÜN KİBİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İmalat yapılan işletmelerde imalata katkısı bulunan tüm üretim bölümlerinde/hatlarında çalışan makinelerde üretimin kendi dinamiğine ve kısıtlarına bağlı birçok duruş/arıza yaşanmaktadır. Günümüz rekabet koşullarında bu duruşların temel sebeplerini araştırmak ve bu sebeplere göre ilgili duruş/arızaları azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak işletmelerin önemli çalışma alanlarındandır. Üretimde çok geniş yelpazedeki sektörlerde arıza/duruş belirlenmesi ve devamında gelen iyileştirme çalışmalarının yapılması ile ilgili birçok farklı çalışma ve yöntem mevcuttur. Stokastik modeller ile üretim bölümlerinde/hatlarında duruş ve arızaların tespiti bilgileri ile üretim işletmelerinin hat verimlilikleri, güvenilirlik analizleri yapılarak gelecek durum öngörüleri yapılmaktadır. Yapılan mevcut durum ve öngörü çalışmaları neticesinde üretim bölümlerinin ihtiyaç duyduğu bakım planlamaları, duruş ve arızaları ortadan kaldıracak çözümler ile iyileştirmeler yapılır. Yapılan çalışmada iş güvenliği çizmesi üreten bir firmanın üretimdeki bölümlerinin çalışma prensipleri, işlem süreleri, günlük üretim adeti, bölümlerde karşılaşılan arıza ve duruş verilerinin toplanması ile mevcut durumda işleyen sistemin güvenilirlik analizi yapılmıştır. Sistemin güvenilirlik analizinde sistemin gelecek durumda çalışma olasılığını en çok düşüren birimle ilgili çalışma ve bakım planı düzenlenerek sistemin güvenilirlik analizi yapılmış ve değeri artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the manufacturing works, many stoppages/malfunctions occur in the machines working in all production lines/lines that contribute to the production, depending on the dynamics and limits of the production itself. In today's competitive conditions, investigating the main reasons for these stoppages and reducing or eliminating them completely are important areas of study. There are many different studies and methods regarding the identification of malfunctions/downtimes in a wide range of sectors in production and the subsequent comprehensive operations. With stochastic models, production performance/line stoppages and malfunction detection information, line efficiencies of production processes, market analysis and current future situation predictions are made. During the current situation and forecasting studies, the maintenance plans needed by the production departments are carried out with solutions that will eliminate stoppages and malfunctions. The operating principles, process standards, daily production quantities, price list malfunctions and stoppage data of the production departments of a company that produces business policy boots, and the currently operated system distribution analysis were made. In the distribution analysis of the system, the published analysis and value of the system was increased by arranging the operation and maintenance plan for the unit whose operating status was most reduced in the future state.