Atık lif ve cüruf katkılı ultra yüksek performanslı betonların darbe yükü altındaki davranışının incelenmesi
Investigation of impact load performance of waste fiber and slag added ultra high performance concretes
- Tez No: 856680
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, sürdürebilir ultra yüksek performanslı beton içerisinde, çelikhane cürufu ve atık lifin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çelikhane cürufu, kuvars agregası yerine ve çimentoya %0, %10, %20 ve %30 oranında ikameli olarak kullanılmıştır. Yapılan deney sonucunda, 0-63 µm boyutundaki çelikhane cürufunun lifsiz srüdürülebilir ultra yüksek performanslı beton içerisinde, 0-100 µm kuvars pudrası yerine agrega olarak kullanılmasıyla birlikte, basınç dayanımı referans numuneye göre %2,51 artarak 126,04 MPa'a ulaşmıştır. Çimento yerine çelikhane cürufu ikame oranın optimum %10 oranında olduğu görülmüştür. Optimum karışım oranına sahip sürdürülebilir ultra yüksek performanslı beton'a hacimce %1, %2, %3 ve %4 oranlarında endüstriyel ve atık lif katılarak basınç ve eğilme dayanımı deneyleri yapılmıştır. %3 endüstriyel lif katkılı sürdürülebilir ultra yüksek performanslı betonların basınç dayanımı 160,58 MPa ve eğilme dayanımı 27,07 olarak bulunmuştur. %1, %2 ve %3 oranında atık lif katkılı sürdürülebilir ultra yüksek performanslı betonların basınç dayanımı yaklaşık 140 MPa olarak elde edilmiştir. %4 atık lif katkılı sürdürülebilir ultra yüksek performanslı betonların eğilme dayanımı 23,51 MPa'a ulaşmıştır. Sürdürülebilir ultra yüksek performanslı beton karışımından oluşan 50×50×5 cm boyutundaki beton ve betonarme plakların darbe yükü etkisindeki davranışları incelenmiştir. Plaklar üzerindeki ilk çatlak hasarı ve göçme hasarı tespit edilerek, her iki durumda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Plakların yüklenme enerjileri ilk çatlak hasarı ve göçme hasarı durumuna göre değerlendirilmiştir. Plakların zamana göre ivme verileri ve zamana göre deplasman değerleri deneyde kayıt edilmiştir. Darbe yükü deneyi soncunda plaklarda oluşan çatlak hasar dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of steel slag and waste fiber in sustainable ultra-high performance concrete was investigated. Steel slag was used instead of quartz aggregate and substituted into cement at 0%, 10%, 20% and 30%. As a result of the experiment, when 0-63 µm steel slag was used as aggregate instead of 0-100 µm quartz powder in fiberless sustainable ultra-high performance concrete, the compressive strength increased by 2,51% compared to the reference specimen and reached 126,04 MPa. It was observed that the optimum replacement ratio of steel slag instead of cement was 10%. Compressive and flexural strength tests were performed by adding 1%, 2%, 3% and 4% by volume of industrial and waste fibers to sustainable ultra-high performance concrete with optimum mixing ratio. As a result, the compressive strength of sustainable ultra-high performance concrete with 3% industrial fiber additives was 160,58 MPa, and flexural strength was 27,07. The compressive strength of sustainable ultra-high performance concrete with 1%, 2% and 3% waste fiber additives was obtained as approximately 140 MPa. The flexural strength of sustainable ultra high performance concrete with 4% waste fiber additives reached 23,51 MPa. Then, the behavior of 50×50×5 cm sustainable ultra-high performance concrete and reinforced concrete slabs under impact load was investigated. The first crack damage and the failure damage on the slabs were determined, and the data obtained in both cases were analyzed. The input energies of the slabs were evaluated according to the first crack damage and the failure damage. Acceleration data of the slabs with respect to time and deflection values with respect to time were recorded in the experiment. Crack damage distributions of the slabs at the end of the impact load test were analyzed.