Zonguldak ve Amasra kömürlerinin petrografik özellikleri
  1. Tez No: 8567
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN KÖKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
IV ÖZET Bu çalışma kapsamında; Zonguldak ve Amasra Havzalarındaki sondajlardan, üzülmez ve Amasra Bölgelerinde yeraltından alınan kömür örneklerinin kimyasal (nem, kül, uçucu mad de, toplam kükürt ve kalori) ve petrografik (vitrinit yansımaları, maseral, mineral ve mikrolitotip) özellik leri ayrıntılı olarak incelenmiştir. üzülmez ve Amasra Bölgelerindeki kömür damarlarının STOPES terminolojisine göre litotipleri incelenmiş ve kömür damarlarının genellikle klarenden oluştuğu belir - lenmiştir. Maksimum vitrinit yansımasına göre, kömürleşme derecesi nin Zonguldak Havzasında yüksek uçuculu-A bitümlü kömür - orta ucuculu-A bitümlü kömür; Amasra Havzasında altbitüm- lü kömür-yüksek ucuculu-A bitümlü kömür aşamasında olduğu belirlenmiştir. Zonguldak Havzasındaki kömürleşme derece sindeki önemli artışın, bu bölgede ilk kez saptanan tabii kok oluşumuyla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Tabii kok potansiyelinin yaklaşık 10 milyon ton civarında olduğu hesaplanmıştır. İncelenen kömür örneklerinin en önemli maseral gruplarını vitrinit, inertinit ve liptinit oluşturmaktadır. Yüzen fraksiyondaki (d
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study comprises the detailed investigation of the chemical (moisture, ash, volatile matter, total sulfur and calorific value) and petrographic (vitrinite reflectances, maceral, mineral and microl i thotype ) characteristics of the coal samples taken from the boreholes in Zonguldak and Amasra Basins and from the galleries in üzülmez and Amasra Regions of these basins. The lithotypes of the coal seams of üzülmez and Amasra Regions have been evaluated according to the STOPES terminology and it has been shown that these coal seams are generally made of clarain According to the maximum vitrinite reflectance values, it has been determined that the coal rank is high volatile-A bituminous coal-medium volatile-A bituminous coal in Zonguldak Basin, and is subbituminous coal-high volatile- A bituminous coal in Amasra Basin. It has been shown that the substantial increase in the coal rank in Zonguldak Basin is in relation to the natural cokes occurence which is discovered for the fist time in this study. The potential of the natural cokes has been calculated approximately lO million tones. The most important maceral groups in the coal samples are vitrinite, inertinite, and liptinite. According to the mean values of the maceral groups in the float fractions (d