Zonguldak kömür damarlarının koklaşma özelliklerinin araştırılması
Investigation of the cokability properties of Zonguldak coal seams
  1. Tez No: 95335
  2. Yazar: AYŞEN YAVUZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Doktora Tezi ZONGULDAK KÖMÜR DAMARLARININ KOKLAŞMA ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Ayşen YAVUZDOGAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. İhsan TOROĞLU Eylül 2000, 193 sayfa Yapılan tez çalışmasında; havzaya ait iyi koklaşabilen kömür damarlarının ve bu damarlardan hazırlanacak olan karışımların az koklaşır Armutçuk bölgesi'ne ait Büyük daman ve koklaşmaz özellikteki Amasra bölgesi'ne ait Çınarlı daman ile belirli oranlarda kanştınlması ile hazırlanan harman numunelerin Jenkner deney düzeneğinde koklaştırılması, basit harmanlama yöntemi ve petrografi tekniği ile incelenerek, kok üretiminde asıl hedef olan iyi kalite ve yüksek stabilitedeki harmanın eldesi hedeflenmiştir. mÖZET (devam ediyor) Bu çalışma iki temel aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama, Türkiye Taşkömür Kurumu (Zonguldak) Armutçuk, Amasra, Karadon, Üzülmez ve Kozlu bölgelerindeki bazı bakir kömür damarlarının ekonomik olarak değerlendirilebilmesi için yapılması gereken, yıkanabilirlik özelliklerinin (yüzdürme-batırma testleri ile) araştırılmasına yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Kömür damarlarından alman örneklerin tamamı çeneli kırıcıda 13 mm altına kırılmış, yaş eleme sonrasında çeşitli boyut gruplarına ayrılarak kül içerikleri yüzdürme- batırma deneyleri ile %10'un altına düşürülmüştür. İkinci aşamada koklaştırma çalışmalarına esas oluşturacak olan numunenin elde edilebilmesi için -13+0.5 mm boyutlu kömür 1.60 g/cm3 yoğunluğunda yüzdürme-batırma işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen temiz kömürlerin tamamı 3.15 mm altına kırılmış ve koklaştırma deneylerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Standart Jenkner koklaştırma deney düzeneğinde, petrografi tekniği ile stabilite değerleri önceden hesaplanan kömürlerin ve basit harmanlama tekniği kullanılarak bunlardan oluşturulan karışım kömürlerin yüksek sıcaklıkta koklaşma özellikleri tek tek saptanmıştır. Yine bu karışım kömürler (Karadon bölgesi karışımı ve Zonguldak bölgesi karışımı) az koklaşır Armutçuk bölgesi 'ne ait Büyük daman ve koklaşmaz özellikli Amasra bölgesi'ne ait Çınarlı daman ile basit harmanlama yöntemi ve petrografi tekniği kullanılarak çeşitli oranlarda kanştınlmış ve harman numuneler hazırlanmıştır. Harman numunelerin Jenkner retortunda koklaştırma çalışmalan sonucu elde edilen katı (metalurjik amaçlı kok), sıvı (katran vs.) ve gaz ürünlerin tamamının özellikleri çeşitli analiz yöntemleri ile incelenmiş, miktar ve özellikleri saptanmıştır. Havza kömürlerinin aynı yoğunlukta yıkanması durumunda farklı kül içerikli ve petrografik kompozisyonlu ürünler elde edilebilmektedir. Aynca elde edilen katı, ivsıvı ve gaz ürünlerin miktarlarında da önemli farklılıklar saptanmıştır. Metalurjik amaçlı kok üretiminde kullanılacak özellikteki kömürlerin üretiminin planlanması esnasında bu hususun özenle ele alınması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler : kömür, koklaştırma, maseral grup analizi, kok stabilitesi, yüksek fırın, metalurjik kok üretim teknikleri, flotasyon, Jenkner retortu, yansıtma değeri ölçümü. Bilim Kodu: 607. 02.07
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATION OF COKABBLITY PROPERTIES OF ZONGULDAK COAL SEAMS Ayşen YAVUZDO?AN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor : Assoc Prof. Dr. İhsan TORO?LU September 2000, 193 pages In this thesis; coke of good coking coal seams belongs to Zonguldak Region and coke of the blends which were prepared with these seam samples and weak coking coal seam cokes belongs to Armutçuk Region Büyük Seam and non-coking Amasra Region Çınarlı Seam coke were compared. These blend samples that were coked in Jenkner test retort were examined according to simple blending and petrography methods. Thus a coal blend for production of high quality and high stability coke was aimed to form. VIABSTRACT (continued) This thesis was prepared in two steps. First step was related experimental studies to determine economic floatability and washability of several virgin coal seams of Armutçuk, Amasra, Karadon, Üzülmez and Kozlu Mine of Turkish Hardcoal Enterprise. All samples taken from coal seams were crushed to below 13 mm. in a jaw crusher. After wet sizing samples at various size groups, ash contents have been reduced below 10% by float and sink- method. At second step, the coal that was between -13 + 0.5 mm size groups was treated in 1.60 g/cm3 density in order to get sample which would be base in our coking studies. All acquired clean coals were crushed to below 3.15 mm and prepared for coking tests. The coking properties of coals of which stability values were already calculated with petrography method and their blend, which were prepared with simple blending method, have been tested in standard Jenkner carbonization test unit at high temperatures. These blends (Karadon Region and Zonguldak region blend) were blended in different proportions with weak coking Armutçuk Mine Büyük Seam and non-coking Amasra Mine Çınarlı Seam and in a similar manner coking tests were carried out. The properties of solid (metallurgic coke), liquid (tar, etc.) and gas products that were acquired in coking studies at Jenkner's retort were examined with different analysis methods. It is find that even the coals of Zonguldak region were washed in same density; different ash percentages and petrographic composition were acquired. In addition to that some differences were determined in quantities of solid, liquid and gas products. This result could be taken into account especially in coke production for metallurgic coke. vııKey Words coal, coking, maseral group analysis, stability of coke, blast furnace, production methods of metalurgic coke, flotation, Jenkner retort, vitrinite reflection value. Science Code : 607.02.07 vm