Ankara doğu kesiminin mineralojik petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 8568
  2. Yazar: MUAZZEZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN BUKET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
IV ÖZET Ankara'nın doğusunda Ankara- Ki rj kka] e arasında yaralan bölgede» yü rütülen bu çalışmada, Mesozoyik öncesi, Mesozoyik ve Senozoyik yaslı kayac toplulukları incelenmiştir. İnceleme alanında özel likle metamor-f i k bloklu, kireçtaşı bloklu ve ofiyolitik me lan.im jeolojik özelliklerinin belirlenerek ayrı topluluklar halinde ha- ritalanıpj kesin olarak, biribirinden syırtlanmass amaçlanmıştır. Bu emac doğrultusunda her topluluğun jeolojik, mineral o ji k~pet~ roorafik ve jeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiş 2 ve Ankara-Kırıkkale yöresinde yaklaşık 700 km lik bir alanın i / 25 030 ölçekli jeolojik haritası yapılmıştır. Laboratuv&r çalış malarında ise, optik mineraloji, kil mineralojisi» elektron mik-- roskopisi ve vitrinit yansıtması gibi yöntemlere dayandırılan petrografik incelemeler ve ayrıccs. tümkayac ana element anal izi v~ rinej XRF'de eser element ve elektron mikroskopta yarı kant i t at i -f kil minerallerinin ana elemont içeriklerine dayandırılan jeokim yasal incelemeler gerçekleştirilmiştir* înceleme alanının güneydoğu kesiminde yeralan Karbonif er-Alt Triyas yaslı Kusu.nl ar formasyonu (Trk) bölgenin en yaslı kayac topluluğudur» Kusun lar formasyonu Elmadağ karışığı ile tektonik dokunaklıdır. Elmadağ karışığı (Tre>, Eleklical kireçtaşı üyesi (Tree; Orta Karbonifer), Söğütçük kireçtaşı üyesi gelmiştir. Liyas yasla H^ı:-onp§Jön formasyonunu ü; 1 dw & (M^Jmi yad j Akbayır ?formasyonu jEdige ser pantin-t ü-f -kumta^ı üyesi 5 Canakçıtepe kireçtaşı üyesi ile Ilıcapınar formasyonun Böl ükdağ formasyonu (Kb) ile, Bölükdağ formasyonunun da 0izi li taslar for masyonu (Td) ile bindirme faylı dokunaklar oluşturduğu, saptan mıştır. Ilıcapınar ve Böl ükdağ formasyonları. Maestri ht i yen, Di kilitaşlar formasyonu Pal eosen yaslıdır» Menek formasyonu İTrt) » Kusanlar formasyonu (Karbonif er- Al t Triyas) üzerine açısal uyum suzlukla gelmiştir. Nenek formasyonu Kayadibi formasyonuna (Tk) yanal geçişlidir, Mamak formasyonu anılan birimleri uyumsuzlukla örtmüştür. Marital anan alanın yapısal unsurları» bölgede etkin olan Al pin orojenik hareketler sonucunda oluşmuştur. İnceleme? alanında iz lenebilen ters fay, bindirme fayları ve kıvrım eksenleri genelde KD-GB yönlüdür. Bu yapılar KB-SD yönlü sıkışma tektoniği etki sinde oluşmuşlardır. Ters fay ve bindirme faylarının doğrultuda-VI rina yaklaşık dik yönde, sağ ve sol yönlü doğrultu bileşeni egemen, oblik atimi ı -faylar da belirtilen yönde.ki sıkıştırma hareketini kanıtlayan yapısal oluşumlardır. Kusunlar -formasyonu epi metamorf i k, Elmadağ karışığı ise anki met a- mor-fik koşullarda metamorf ir maya uğramıştır, Rusunlar -formasyonu genelde metamorf i k kayac parçalarınca, Elmadağ karışığı volkanik (sayaç parçalarınca zengin bir kaynak alandan beslenmiştir. Kur sunlar killeri ili it ve ki or i t mineral 1 erince, Elmadağ karışa ğ ı ise illit ve klorit minerallerinin yanısıra klorit-vermi küH t in- terstratif iyesi (“'.Î6)> içermiştir, Mikroprob caİ3şmaları sonucun da Kusanlar kîori tîerinin Fe'ce, Elmadağ klori tlerinin ise Mg'ca rengin olduğu saptanmıştır, Elmadağ ve Kılıçlar karışığı içerisinde yer alan volkaniklerin jeokimyasal karakterleri farklıdır. Elmadağ volkanikleri okyanu sa! ada ici.bazaltları karakterinde, Kılıçlar bazaltları ise okyanus bazaltları niteliğindedir. Elmadağ vol kani kleri of i yol i t karakterli değildir, Elmadağ karışığı yitim sonu dışında bir yığışım prizması görünümündedir. Kusanlar formasyonu, yığışım z onunun uzağında oluşmuş ve ”kıraklanmıs formasyon" özelliği kazanmıştır. inceleme alanında ve kuzeyinde yaygın olarak gözlenen Tekke vol kanikleri asidik-ortac nitelikli, kalkalkalen karakterlidir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In ih i 5? study, Pre-Mesor oi c, Mesosoic end C&nozoic rocks, located in an area, between Ankara and Kırıkkale, to the east of Ankara are investigated. The? purpose of this i nves-ti gati on is to deter mine the geologic characteristic of the metamorphi c blaky, lime stone bloky and pphiolitic melange and to map them as «separate units by drawing definite contacts between them. For this pur pose, geologic mineralogi cal-petrographical and geochemi. cal prop erties of each unit are investigated in detail. An İ/25 000 scale 2 geologic map of a 700 km is prepared. During the laboratory studies» petrographic investigations based on some specific tech niques such as optical mineralogy, clay mineralogy, electron mi croscopy revealing and overthrust -fault contact with the Elmadağ melange is divided as fallows? Edige serpantine-tuf a~ limestone member (Upper.Jurassic-Lower Cretaceaus), Akkesmetepe limestone member , Cengis- pınar volcanic member and Karadağ limestone member (Kkk). Kılıçlar melange was probably deposited in Lower Cretaceaus (Albien-Apsien), but its emplaced to the region was in Campanien, The overthrusted fault contact are inferred between the Kılıçlar melange--!! ıcapınar formation overlies the Kusun! ar formation {Garbini ferous-Lcwer Triassic) with an angular disconf ormity. It also shows gradual lateral transition into the Kayadibi formation (Tk>. The Mamak formation covers the Nenek formation with an angular unconformity, which are, in turn, overlain by the Tekke volcanic lavas. The age of the Nenek, Kaya dibi, Mamak formations and the Tekke vol cani cs is Upper Miocene, The Upper Pli-ocene Bayındır formation