Nötron yıldızlarında materyal özelliklerinin sınıflandırılması
Classification of material properties in neutron stars
- Tez No: 856702
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMSİNAN DELİDUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAI OLIVER SCHWENZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kompakt yıldızlar yüksek yoğunluk değerlerine sahip astrofiziksel nesnelerdir. Bu yüksek yoğunluktaki ortamda maddenin nasıl davrandığı ancak altında yatan mikroskobik teorilerin anlaşılmasıyla mümkündür. Bu teoriler, örneğin kuantum renk dinamiği, çok yoğun ve sıcak ortamda mikroskobik serbestlik derecelerinin nasıl davranacağı ve bunların neler olabileceği hakkında kesin bilgiler vermemektedir. Taşınım özelliklerinin böyle yoğun maddesel bir ortamda nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması, ardında yatan mikroskobik davranışlar veya bileşenler hakkında nitel bilgiler edinmemizi sağlayabilir. Bu tezde yoğun maddesel ortam için taşınım katsayılarını Fermi-akışkan teorisi çerçevesinde, fermiyonik parçacıklar için SU(N) ayar etkileşimlerini göz önünde bulunduran, ortam etkilerinin de hesaba katıldığı durumlar için inceledik. Kontrollü bir şekilde düşük sıcaklık açılımı yaparak elektriksel iletkenlik, ısıl iletkenlik ve kayma viskozitesi büyüklüklerini hesapladık. Elde ettiğimiz sonuçlar literatürde verilen spesifik durumlardan farklı olarak her türlü fermiyonik madde bileşeni için geçerlidir ve gerekli limit durumlarında literatürde verilen birinci mertebeden sonuçlarla örtüşmekte, ikinci ve üçüncü mertebeden düzeltme terimlerini de içermektedir. Bu sonuçlar aynı zamanda sıcaklığın görece yüksek olduğu nötron yıldızı çarpışma durumlarına da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Compact stars are astrophysical objects that have huge density. Understanding how matter behaves in such high-density environments is only possible through the comprehension of the underlying microscopic theories. These theories, such as quantum chromodynamics, do not provide detailed information about how microscopic degrees of freedom will behave in a highly dense and hot environment. Understanding how transport properties occur in such dense matter can provide qualitative information about the underlying microscopic behaviors or components. In this thesis, we examined transport coefficients for dense matter within the framework of Fermi-liquid theory, considering SU(N) gauge interactions for fermionic particles and taking into account medium effects. We calculated electrical conductivity, thermal conductivity, and shear viscosity coefficients in a controlled low temperature expansion. The results we derived, unlike the specific cases given in the literature, are valid for all kinds of arbitrary fermionic matter compositions and align with first-order results given in the literature in the limit cases and also include second and third-order correction terms. These results can approximately also be applicable to neutron star merger scenarios where the temperature is relatively high.