Kur'ân-ı Kerim'deki baba-oğul kıssalarının sîret siyâkında okunması
Reading the stories of father and son in the Qur'an in the sirah system
- Tez No: 856710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Allah (c.c.), hak dinden ve imandan sapan insanları lütuf ve nezaketle doğru yola rehberlik eden peygamberler göndermiştir. Peygamberlerin gelmediği dönemlerde onların izinden giden salih kimseler bu görevi yerine getirmiştir. Bu önderlerin Kur'ân'da adları açıkça zikredilen ve zikredilmeyen evlatları vardır. Bazıları babalarının ardından risâlet görevini devam ettirirken bazıları böyle bir göreve muhatap kılınmamıştır. Bu araştırmada, Kur'ân'daki baba-oğul kıssalarının ana mesajları ve bunların asr-ı saadet dönemindeki yansımaları ele alınmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili âyetlerden belirlenen kelimeler çerçevesinde kavram tanımlanmış ve nüzûl döneminden önceki baba-oğul ilişkileri âyetler çerçevesinde ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde baba-oğul ilişkilerinin bahsedildiği Kur'ân kıssaları tespit edilerek, muhataplara bu bağlamda verilen mesajların tahlili yapılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise kıssalardaki mesajların bir kısmının baba-oğul ilişkisi üzerinden verilmesinin hikmeti anlaşılmaya çalışılmış, bunların Peygamberimizin (s.a.v), ashâbının ve kâfirlerin hayatlarındaki benzer yönler araştırılmış, mevzubahis kıssaların sîret siyâkında okunmasının imkânı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Allah (swt) has sent prophets to guide people to the right path, to correct them, to protect them from the torment of hell and to guide them on the path to paradise. In the absence of prophets, righteous people who followed in their footsteps fulfilled this duty. These leaders had known and unknown offspring. Some of them continued the mission of prophethood after their fathers, while others were not entrusted with such a mission. Some of these are mentioned in the Qur'anic parables. In this study, the main messages of the father-son parables in the Qur'an and their reflections in the era of the Prophet (saw) are discussed. The research consists of three parts. In the first part, the concept is defined within the framework of the words determined from the relevant verses and the father-son relations before the period of revelation are tried to be revealed within the framework of the verses. In the second part, the Qur'anic parables in which father-son relations are mentioned are identified and the messages given to the interlocutors in this context are analyzed. In the third part, the wisdom of giving some of the messages in the parables through the father-son relationship has been tried to be understood, the similar aspects of these in the lives of the Prophet (s.a.w.), his companions and disbelievers have been investigated, and the possibility of reading the parables in the sîrah siyâq has been tried to be revealed.