Biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarı, özyeterlik ve öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of formative assessment practices on students' academic achievement, self-efficacy and self-regulation skills in mathematics course
  1. Tez No: 856728
  2. Yazar: CİHAN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı; biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının beşinci sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarıları, özyeterlik ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yaklaşımlarından olan gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında eşitlenmiş ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırma grubu 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bolu ilindeki devlet okullarında öğrenim gören 58 öğrenciden oluşmaktadır. Deneysel işlemler 10 hafta süre ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak“Matematik Başarı Testi”,“Özyeterlik Ölçeği”,“Özdüzenleme ölçeği”ve“Görüşme Soruları”kullanılmıştır. Veri analizinde t-testi, ANCOVA ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre deney grubuna uygulanan biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarılarını, özyeterlik becerilerini ve özdüzenleme becerilerini istatistiksel olarak anlamlı ölçüde etkilediği görülmüştür. Yapılan görüşmelerde ise öğrencilerin biçimlendirici değerlendirme uygulamalarına yönelik bakış açılarının olumlu olduğu, öğrencilerin bu tür uygulamaların devam etmesi yönünde görüş belirtmişlerdir. Bu sonuçlardan neticesinde biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının kullanımının ortaokul düzeyinde yaygınlaştırılması ve öğretmenlerin bu tür uygulamaları kullanımı konusunda teşvik edilmesi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this research; to examine the effects of formative assessment practices on fifth grade students' academic achievement, self-efficacy and self-regulation skills in mathematics. Embedded design, one of the mixed research approaches, was used in the research. In the quantitative part of the research, a quasi-experimental design with equalized pre-test post-test control group was adopted, and in the qualitative part a case study design was adopted. The research group consists of 58 students studying in public schools in Bolu province in the 2021-2022 Academic Year. Experimental procedures were carried out for 10 weeks.“Mathematics Achievement Test”,“Self-Efficacy Scale”,“Self-Regulation Scale”and“Interview Questions”were used as data collection tools. T-test, ANCOVA and content analysis were used in data analysis. According to the results of the research, it was seen that the formative assessment practices applied to the experimental group affected the students' academic success, self-efficacy skills and self-regulation skills in the mathematics course to a statistically significant extent. In the interviews, students' perspectives on formative assessment practices were positive and they expressed their opinion that such practices should continue. As a result of these results, it was emphasized that the use of formative assessment practices should be widespread at the secondary school level and that teachers should be encouraged to use such practices.