Endüstriyel tarım üretimine karşı çevreci bir çözüm: Agroekoloji temalı belgesel filmler üzerinden bir analiz
An environmentally friendly solution to industrial agricultural production: An analysis through documentary films on the theme of agroecology
  1. Tez No: 856755
  2. Yazar: TAMER AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VACİT ERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ekolojik sorunlar tüm canlıların yaşamlarını tehdit edecek boyutlara kadar gelmiştir. Bu sorunların çözümü için insan ve doğa ilişkilerinde yapıcı bir ilişkiye şüphesiz ihtiyaç vardır. İnsanlık yaşamsal faaliyetleri içinde sürekli doğa ile etkileşim halindedir. Bu faaliyetlerden biri olan tarımsal üretim, insan ve ekosistemin tüm unsurları ile yoğun etkileşim içinde olduğu bir faaliyettir. Endüstriyel tarım ve gıda sistemi, üretimde yoğun kimyasal kullanımına dayanan başta ekolojik ve birçok başkaca sorunları olan bir üretim modelidir. Tam da bu noktada agroekoloji tarım ve gıda sistemi ekolojik açıdan duyarlı, sosyal açıdan adil, ekonomik açıdan sürdürülebilir, gıda güvenliği ve egemenliği gibi pek çok yıkıcı sorunlara karşı çözümler sunar. Agroekoloji kavram olarak yeni sayılabilecek bir kavramdır. Dolayısıyla gelişimi için farklı disiplinlerin katkılarına ihtiyacı vardır. Belgesel sinema doğası gereği toplumsal sorunları dile getiren ve çözüm üretilmesi için sorumluluk üstlenen bir sanattır. Agroekoloji düşünce ve pratiğine toplumsal bellek ve katılım oluşturmak için belgesel filmlerin rolünü ortaya koymak oldukça önemlidir. Bu doğrultuda agroekoloji ilke ve esaslarını daha fazla yer verildiği düşünülen;“Zehirsiz Sofralar”,“Kötü Tohum”,“Goca Yörüğün Tohumları”,“Toprağın Uyanışı”,“Yeni Köylü”belgeselleri incelenmiştir. Örneklem filmler üzerinden belgesel sinema sanatının agroekoloji bilim ve politikasına karşın yaklaşımını ortaya koymak ve üstelenebileceği olası sorumluluklar gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada yöntem olarak ekoeleştirik bir çerçevede hermenötik bir analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda örneklem filmlerin mevcut tarım ve gıda sisteminin başta ekolojik olmak üzere sosyal, ekonomik, demografik, gıda sağlığı ve güvenliği gibi sorunlar üzerine yoğunlaşan söylemler barındırdığı görülmüştür. Ayrıca özgür yapım özelliğine sahip filmlerin mevcut tarım ve gıda rejiminin hegemonik ve tahakküm yapıları film içeriklerinde irdelenmiştir. Sonuç olarak belgesel sinema agroekoloji bilim ve politikasına karşı toplumsal bellek ve katılım oluşturmada müttefik bir faktör olabileceğini, görece daha fazla niceliksel ve niteliksel filmlere ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekoloji, Agroekoloji, Ekoeleştiri, Belgesel Sinema, Ekobelgesel
Özet (Çeviri)
Ecological problems have reached such a level that they threaten the lives of all living things. There is undoubtedly a need for a range of human and natural developers to solve this solution. Humanity is constantly interacting with the circuit in vital activities. Agrofood, one of these activities, is an activity in which all elements of humans and the ecosystem are intensively active. Industrial agriculture and food system is a production model where intensive use of chemicals in production naturally causes ecological and many other problems. At this point, the agricultural agriculture and food system offers solutions to many destructive problems such as ecologically sensitive, socially fair, economically sustainable, food security and products. Agroecology is a relatively new concept. Therefore, the contribution of different disciplines is needed for development. It is an art form that assumes responsibility for expressing and resolving the social problems of the symptoms of documentary. The role of documentary films is very important in creating social memory and participation in the idea and practice of agroecology. In this regard, it is thought that agroecology principles and principles are included more; The documentaries“Poison-Free Tables”,“Bad Seed”,“Seeds of Goca Yoruk”,“Awakening of the Soil”,“New Villager”were examined. Through sample films, it has been tried to reveal the approach of documentary cinema art towards agroecology science and policy and to show the possible responsibilities it can undertake. As a method in the study, a hermeneutic analysis was conducted within an ecocritical framework. As a result of the analysis, it was seen that the sample films contained discourses focusing on the problems of the current agriculture and food system, especially ecological, social, economic, demographic, food health and safety. In addition, the hegemonic and domination structures of the current agricultural and food regime were examined in the film contents of films with free production features. As a result, it has been concluded that documentary cinema can be an allied factor in creating social memory and participation towards agroecology science and policy, and that relatively more quantitative and qualitative films are needed KEYWORDS: Ecology, Agroecology, Ecocriticism, Documentary Cinema, Ecodocumentary