Ergenlerde dindarlık ve mutluluk ilişkisi (Bolu örneği)
The relationship between religiosity and happiness in adoleseents (Bolu exaple)
  1. Tez No: 856766
  2. Yazar: İSA AYBERK ATMACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma ergen bireylerde dindarlık düzeyi ve mutluluk duygusu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu bağlamda cinsiyet, yaş, okul türü, aile gelir durumu, ebeveyn tutumu gibi kişisel ve demografik değişkenler açısından da bu ilişki ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu ilinde yaşayan ve yaşları 14-18 arası olan ergen bireyler oluşturmaktadır. Amaçlı ve basit tesadüfi örnekleme yöntemleri kullanılarak hedef kitleye ulaşılmış ve çevrim içi anket yöntemi ile 527 bireyden veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Dindarlık Ölçeği, Ergen Mutluluk Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Üç ana başlıktan oluşan çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçeve yer almaktadır. Bu bölümde dindarlık, mutluluk ve ergenlik kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmanın modeli, evreni, veri toplama araçları, verilerin toplanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma sonucunda elde edilen bulgulara ve bunlara yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre dindarlık ve mutluluk demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Dindarlık ile mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla çalışmamız sonucunda ergen bireylerin dindarlık düzeylerinin artmasının mutluluk seviyelerini olumlu bir şekilde artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between the level of religiosity and the feeling of happiness in adolescent individuals. In this context, this relationship was also discussed in terms of personal and demographic variables such as gender, age, school type, family income level, parental attitude. The population of the research consists of adolescent individuals aged between 14 and 18 living in Bolu province. The target audience was reached by using purposeful and simple random sampling methods, and data was collected from 527 individuals using the online survey method. Religiosity Scale, Adolescent Happiness Scale and Personal Information Form were used as data collection tools in the research. The first part of the study, which consists of three main headings, includes the conceptual framework. In this section, the concepts of religiosity, happiness and adolescence are discussed. In the second chapter, information about the study's model, population, data collection tools and data collection is given. In the third section, the findings obtained as a result of the research and their evaluations are included. According to the findings of the research, religiosity and happiness differ according to demographic variables. It has been determined that there is a positive significant relationship between religiosity and happiness. Therefore, as a result of our study, it was concluded that increasing the religiosity levels of adolescent individuals will positively increase their happiness levels.