Ergenlerde dindarlık ve hayatın anlamı arasındaki çok yönlü ilişki üzerine bir araştırma
A research on the multi-directional relationship between religiousness and the life meaning in adolescents
- Tez No: 596800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Ergenlik dönemi hayata anlam verme çabalarının zirveye çıktığı dönemdir. Bu dönemde yabancılaşma, intihar, mutsuzluk ve güvensizlik gibi pek çok sorunun kaynağında anlamsızlık duygusu vardır. Ergenler tüm hayatlarına rengini verecek temel bir değer ve kaynak arayışına girerler. Dinin hayatı anlamlı kılan ilkeleri ve değerleri, ergenlerin daha anlamlı ve huzurlu yaşamasına katkı sağlamaktadır. Araştırmamız ergenlerde dindarlığın anlam arayışına ve anlamlı bir hayat sürmeye katkılarını konu edinmektedir. Anlam hayatın, din de anlamın en temel ögesidir. Çünkü din anlamsızlığı önleyen, hayata anlam katan, tüm yaşam kalitesi ve varoluş boyutlarına yardım eden bir olgudur ve bu gençler için çok önemlidir. Araştırmada mülakata katılan ergenlerin anlam ve anlamsızlık ile ilgili görüşlerinin literatürdeki tanımlar ve diğer araştırma sonuçları ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bulgular ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmış ve ileri çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden kuram oluşturma yaklaşımına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda amaçlı örnekleme yöntemi ile ulaşılan, yaşları 18 ile 24 arasında değişen 36 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada içerik analizi ve betimsel analiz yapılmıştır. Verilerin analizinde NVivo 12 programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is the peak of efforts to give meaning to life. In adolescence, many problems such as alienation, suicide, unhappiness and insecurity are based on a sense of meaninglessness. During this period, adolescents enter a search for a basic value and resource that will effect all their life. Religion's principles and values that makes life more meaningfull having a contribution to live more meaningfull and peaceful of adolescents. Our research focuses on the contributions of religiosity on serach for meaning and leading a meaningful life in adolescents. Meaning is the most basic fact of life and religion is the most basic fact of meaning . Because religion is a phenomenon that prevents meaninglessness, adds meaning to life, helps all dimensions of life and existence, and it is very important for adolescences In this study, it has been proven that the opinions of the adolescents participating in the interview about meaning and meaninglessness were compatible with previous researches and other research results in the literature. The findings were discussed based on the relevant literature and recommendations were made for further studies. The research was based on the grounded theory approach of qualitative research methods. In this context, half-structured interview with 36 adolesence, aged between 18 and 24, reached by purposive sampling method were carried out. Content analys is and descriptive analysis were carried out in the study. The NVivo 12 programme is utilized for an alyzingthe data.