Yeni bir kentiçi ulaşım türü e-bisiklet: Eskişehir örneği
Modern mode of urban transportation, e-bike : Eskişehir sample
  1. Tez No: 856776
  2. Yazar: ÖZGÜN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hızlı nüfus artışı ve nüfus yoğunluğundaki değişiklikler, kentlerde çeşitli ulaşım sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların çözümünde, öncelikli olarak, bireysel taşıt kullanımının azaltılması, toplu taşıma sistemlerinin etkinliğinin artırılması ve çevreci ulaşım türlerinin kullanımının yaygınlaştırılması gelmektedir. Bisiklet, sürdürülebilir ve çevreci kent içi ulaşım türlerinin en yaygın kullanımıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel bisikletler yerini daha az efor sarf ederek daha çok mesafe alınmasını sağlayan elektrikli bisikletlere bırakmıştır. Şu anda Türkiye'de elektrikli bisikletlerin sistemli bir şekilde hizmet verdiği tek ilimiz Eskişehir'dir. Bu çalışmada, Eskişehir ilinin Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde uygulamada olan paylaşımlı elektrikli bisiklet filosuna ait 2023 Ocak-Mart ayları arasındaki 1894 adet yolculuk verisi incelenmiştir. Temin edilen 1894 adet ham yolculuk verisi, Phyton programı yardımıyla her bir yolculuk ayrı ayrı olacak şekilde .csv formatlı dosyalara dönüştürülmüştür. Sonrasında bu .csv formatlı dosyalar Global Mapper programı yardımıyla dijital ortama aktarılmıştır. Çalışma kapsamında, elektrikli bisiklet filosuna ait seyahat desenleri ve kullanıcı profili detaylı bir analize tabi tutulmuştur. Kullanıcı profili analizi sırasında, hava sıcaklığı, kullanıcı yaşları, cinsiyetleri, ortalama hızlar, kullanım saatleri gibi çeşitli parametreler dikkate alınmıştır. Bu analizin, sistemin Eskişehir'de daha iyi hizmet verebilmesi ve diğer kentlerimizde uygulanabilirliğine dair öneriler getirmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda, bölgede bulunan mevcut bisiklet yolları ile elektrikli bisiklet yolculukları birlikte analiz edilmiş ve bisiklet yolu gereksiniminin yüksek olduğu alanı gösteren bisiklet öncelikli bölge önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth and changes in population density create various transportation problems in cities. In solving these problems, the priority is to reduce the use of individual vehicles, increase the efficiency of public transportation systems and expand the use of environmentally friendly transportation modes. Cycling is the most widespread use of sustainable and environmentally friendly urban transportation modes. With advances in technology, traditional bicycles have been replaced by electric bicycles, which allow for greater distance travel with less effort. Currently, Eskisehir is the only city in Turkey where electric bicycles serve in a systematic way. In this study, we analyze 1894 trip data from January-March 2023 for the shared electric bicycle fleet in Tepebaşı and Odunpazarı districts of Eskişehir. The 1894 raw trip data were converted into .csv format files with the help of the Phyton program, each trip separately. Afterwards, these .csv format files were digitized with the help of Global Mapper program. Within the scope of the study, the travel patterns and user profile of the electric bicycle fleet were subjected to a detailed analysis. During the user profile analysis, various parameters such as air temperature, user age, gender, average speeds, and hours of use were taken into account. This analysis is intended to provide recommendations on how the system can serve better in Eskişehir and how it can be applied in other cities. As a result of the study, the existing bicycle lanes and electric bicycle trips in the region were analyzed together and a bicycle priority zone proposal was created showing the area where the need for bicycle lanes is high.