Fahreddîn er-Râzî'nin esmâ-i hüsnâ anlayışı
Fakhr al-Dīn al-Rāzī's understanding of al-asmā al-husnā
- Tez No: 856775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YAĞLI MAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ehl-i sünnet bilginlerinin, usûl-i selâse olarak kabul ettiği ilâhiyyât, nübüvvât ve sem'iyyât konularında ele alınan birçok tartışma konusu esmâ-i hüsnâda da ortaya çıkmaktadır. Kelâm tarihinin ilk dönemlerinden itibaren tartışılagelen Allah'ın sıfatlarıyla ilgili çeşitli meseleler, esmâ-i hüsnâ üzerinden ifade edilmiştir. Zira Allah'ın sahip olduğu bir özellik, ister sıfat olarak ifade edilsin ister isim olarak söylensin içinde barındırdığı tartışmalar aynıdır. Örneğin Allah'ın adalet sıfatı hakkındaki meseleler esmâ-i hüsnâdan adl isminde, yücelik sıfatıyla ilgili meseleler de celîl, kebîr, alî, müteâlî ve azîm isimlerinde tartışılmıştır. Dolayısıyla esmâ-i hüsnânın kelâmi açıdan incelenmesi, Allah tasavvurumuzun sağlam ve doğru bir temele dayanması bakımından önem arz etmektedir. Ehl-i sünnet mezhebinin önde gelen alîmlerinden biri olan Râzî de bu konunun önemine binâen hem müstakil bir eser yazmış hem de müstakil olmayan diğer eserlerinde bu konuya değinmiştir. Giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşan Fahreddîn er-Râzî'nin Esmâ-i Hüsnâ Anlayışı adlı tezimizin gayesi de Râzî'nin esmâ-i hüsnâ anlayışını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The various debates on theological matters concerning divine attributes, prophethood, and scriptural subjects, acknowledged by scholars of Sunni belief as the usul-i selase are also reflected in discussions surrounding the al-asmā al-husnā category. Since the early periods of theological discourse, numerous issues related to the attributes of Allah have been articulated through the prism of al-asmā al-husnā. Whether expressed as attributes or names, debates concerning a particular quality inherent to Allah are fundamentally the same. For instance, discussions about the justice attribute of Allah are expounded through the al-asmā al-husnā term of 'adl,' while matters concerning the attribute of majesty are deliberated through names like celîl, kebîr, alî, müteâlî and azîm. Therefore, the examination of al-asmā al-husnā from a theological standpoint holds significance in establishing a robust and accurate understanding of Allah. Rāzī, a prominent scholar within the Sunni tradition, recognizing the importance of this subject, not only authored an independent work on it but also incorporated discussions on al-asmā al-husnā in his other non-independent works. Consequently, the aim of our thesis titled“Fakhr al-Dīn al-Rāzī's Understandıng of al-Asmā al-Husnā”is to identify Rāzī's perspective on al-asmā al-husnā. The thesis comprises an introduction, two main sections, and a conclusion.