Basit doğrusal regresyon modelinde değişen varyans durumu için kullanılan testlerin performanslarının incelenmesi
Investigation of the performance of tests used for heteroscedasticity condition in the simple linear regression model
- Tez No: 856789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Basit doğrusal regresyon modelinin varsayımlarından biri, hata teriminin sabit bir varyansa sahip olmasıdır. Bu varsayım karşılanmadığında, modelin tahmin gücü ve güvenilirliği olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden değişen varyansın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Değişen varyansın kontrolü için grafiksel yöntemler kullanılmakla beraber birçok test de geliştirilmiştir. Fakat literatürde hangi durumda hangi testin daha iyi olduğu hakkında çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu tez çalışmasında literatürde var olan Breusch-Pagan (BP), Spearman Sıra Korelasyonu (SSK), Glejser (G), Golfeld–Quandt (GQ), Park (P), White (W), Harvey-Godfrey (HG), medyan değerine göre Modifiye Edilmiş Levene (MLM), ortalamaya göre Modifiye Edilmiş Levene (MLA) testleri ele alınmış ve simülasyon yöntemi ile testlerin deneysel 1.tip hata oranları ve testin gücü bakımından karşılaştırılması yapılmıştır. Simülasyon çalışmasında, farklı sayıda örnek çapı ve farklı heterojenlik durumları dikkate alınmıştır. Sonuçlara bakıldığında; BP, G, P, W ve HG testlerinin deneysel I.tip hata oranlarının 0,05'e yakın çıktığı, güç değerleri incelendiğinde ise SSK ve G testleri, heterojenlik arttıkça bu testlerin yanı sıra BP testinin diğer testlere göre daha yüksek güç değerine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the assumptions of the simple linear regression model is that the error term has a constant variance. If this assumption is not met, the predictive power and reliability of the model may be negatively affected. Therefore, it should be checked whether there is heteroscedasticity. Although graphical methods are used to control heteroscedasticity, many tests have also been developed. However, there are very limited studies in the literature about which test is better in which situation. In this thesis study, Breusch-Pagan (BP), Spearman Rank Correlation (SSK), Glejser (G), Golfeld–Quandt (GQ), Park (P), White (W), Harvey-Godfrey (HG), Modified Levene (MLM) according to the median, Modified Levene (MLA) tests according to the mean were discussed and the tests were compared with the simulation method in terms of experimental type 1 error rates and the power of the test. In the simulation study, different numbers of sample sizes and different heterogeneity situations were taken into account. Looking at the results, it was observed that the estimated type I error rates of the BP, G, P, W and HG tests were close to nominal level 0,05. When the power values were analysed, it was observed that SSK and G tests, as the heterogeneity increased, these tests as well as BP test had higher power values than the other tests.