An assessment model proposal forsmart and sustainable neighbourhood
Akıllı ve sürdürülebilir mahalleler içinbir değerlendirme modeli önerisi
  1. Tez No: 856798
  2. Yazar: DUYGU ÇINAR UMDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ALAKAVUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, kıyı, Ege ve Akdeniz bölgeleri ile bölgesel, benzer iklim ve coğrafi koşulları paylaşan şehirler için mahalle sürdürülebilirliği ve akıllılığına dayalı bir kentsel model ele alınmıştır. Net Sıfır tanımının doğduğu ve benimsendiği günümüzde NSEM (Net Sıfır Enerji Mahalle) Modeli olarak adlandırılan bu mahalle-şehir modeli hem sürdürülebilir hem akıllı hem de dayanıklı bir kentsel süreç sunmayı hedeflemektedir. Çevresel, sosyal ve mekânsal bağlamda mahalle birimi üzerinden, idari ve ekonomik bağlamda şehir yönetimlerinin (belediyeler) planlama ve denetimi altında analiz edilen bir model üzerinde çalışılmıştır. Çeşitli ölçümler, analizler ve karşılaştırmalar sonucu özelikle Türkiye'nin ılıman iklime sahip kentsel alanları için bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study considers an urban model based on neighborhood sustainability and smartness for cities with similar climates and conditions in the coastal, Aegean, and Mediterranean regions. Today, when the definition of Net Zero was born and adopted, this neighborhood-city model, the NZEN (Net Zero Energy Neighborhood) Model, aims to offer a sustainable, smart, and resilient urban process. It was studied using a model analyzed through the neighborhood unit in the environmental, social, and spatial context and under the planning and control of the city administrations (municipalities) in the administrative and economic context. As a result of various measurements, analyses, and comparisons, a model proposal has been presented, especially for urban areas with a temperate climate in Turkey.