Computational investigation of potential allosteric ERK5 kinase inhibitors
Potansiyel allosterik ERK5 kinaz inhibitörlerinin hesaplamalı araştırılması
- Tez No: 856809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR SERÇİNOĞLU, PROF. DR. ASUMAN DEMİROĞLU ZERGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoinformatik ve Sistem Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Protein kinazlar, çeşitli protein substratlarının fosforilasyonunu katalize ederek memeli hücrelerinde sinyal yolaklarını düzenleyen enzimlerdir. ERK5, kanserle ilişkili hücresel işlevlerde önemli bir role sahip olan MAPK kinaz ailesinin bir üyesidir. Son çalışmalar, ERK5'in yapısının benzersiz olduğunu, kinaz alanına ek olarak bir trans-aktivasyon alanı (TAD) içerdiğini göstermiştir. ERK5'in kanser gelişimindeki rolü nedeniyle etkili ve seçici ERK5 inhibitörlerine ihtiyaç vardır. Ancak tanımlanan ERK5 inhibitörlerinin çoğu Tip 1 kinaz inhibitörüdür ve ATP ile yarışmalı olarak inhibe ederler. Mevcut ortosterik ERK5 kinaz inhibitörleri ya seçicilik sorunlarından muzdariptir ya da TAD alanının paradoksal aktivasyonuna neden olur. Allosterik protein kinaz inhibitörleri ise kinazlarda korunan ATP bağlanma bölgesi yerine alternatif bölgelerde bulunan ceplere bağlanırlar ve bu nedenle hedefledikleri kinaz için yüksek seçiciliğe sahiptirler. Bu tez çalışmasının amacı, ilaç yeniden konumlandırma bağlamında yapı bazlı ilaç keşif yöntemlerini kullanarak potansiyel allosterik ve seçici ERK5 inhibitörlerini tanımlamaktır. İlk olarak, Protein Veri Bankasından temin edilebilen ERK5 yapıları, atomistik moleküler dinamik (MD) simülasyonlarında başlangıç yapıları olarak kullanılacak konformasyonları çıkarmak için kullanılabilecek bir örneklem oluşturmak üzere CABS-Flex algoritması kullanılarak kaba taneli bir biyomoleküler simülasyon prosedürüne tabi tutuldu. Elde edilen topluluğun kümeleme analizi, gromacs 2023.1 ve CHARMM36 kuvvet alanı kullanılarak bir mikrosaniye uzunluğundaki MD simülasyonlarına tabi tutulmak üzere beş temsili başlangıç yapısı ortaya çıkardı. Bu simülasyonlardan elde edilen ERK5 kinaz konformasyonlarındaki potansiyel olarak ilaçlanabilir bağlanma cepleri daha sonra DogSiteScorer algoritması kullanılarak tanımlandı. Daha sonra stabil, ilaçlanabilir ve allosterik potansiyel ligand bağlama ceplerini tanımlamak için hiyerarşik kümeleme uygulandı. FDA onaylı ilaçların belirlenen ceplere moleküler yanaştırma simülasyonları Smina, LeDock ve GOLD kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçları doğrulamak amacıyla, seçilen moleküller için gromacs tarafından 100 nanosaniye uzunluğunda simülasyonlara tabi tutuldu ve MM/PBSA bağlanma serbest enerjileri hesaplandı. Sonuç olarak tafluprost (-37,1 kcal/mol), tirofiban (-31,38 kcal/mol), panobinostat (-29,27 kcal/mol), nebivolol (-29,29 kcal/mol), deksametazon fosfat (-30,08 kcal/mol) ve pitavastatin (-29.38 kcal/mol) moleküllerinin ERK5 kinaz alanı yapısındaki allosterik bağlanma ceplerine en yüksek bağlanma afinitesini gösterdiği bulunmuştur. Dolayısıyla bu ilaçların allosterik ERK5 inhibitörleri olarak yeniden kullanılma potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Protein kinases are enzymes that regulate signaling pathways in mammalian cells by catalyzing the phosphorylation of various protein substrates. ERK5 is a member of the MAPK family of kinases that has a prominent role in cancer-related cellular functions. Recent studies have shown that the structure of ERK5 is unique, featuring a trans-activation domain (TAD) in addition to the kinase domain. Due to the role of ERK5 in cancer development, there is an urgent need for effective and selective ERK5 inhibitors. However, the majority of ERK5 inhibitors identified are Type 1 kinase inhibitors and inhibit competitively with ATP. Current orthosteric ERK5 kinase inhibitors either suffer from selectivity issues or cause paradoxical activation of the TAD. Allosteric protein kinase inhibitors, on the other hand, bind to pockets located in alternative regions instead of the ATP binding region, which is conserved in kinases, and therefore have high selectivity for the kinase they target. The aim of this thesis work is to identify potential allosteric and selective ERK5 inhibitors using structure-based drug discovery methods in a drug repositioning context. First, ERK5 structures available from the Protein Data Bank were subjected to a coarse-grained biomolecular simulation procedure using the CABS-Flex algorithm to generate an ensemble that can be used to extract conformations to be used as starting structures in atomistic molecular dynamics (MD) simulations. A clustering analysis of obtained ensemble yielded five representative clusters, which were subjected to one microsecond-long MD simulations using gromacs 2023.1 and CHARMM36 force-field. Potentially druggable binding pockets in ERK5 kinase conformations obtained from these simulations were then identified using the DogSiteScorer algorithm. Hierarchical clustering was then applied to identify stable druggable and allosteric potential ligand-binding pockets. Molecular docking simulations of FDA-approved drugs into identified pockets were performed using Smina, LeDock and GOLD. In order to validate the docking results, 100 nanosecond-long simulations were performed by gromacs for selected molecules, and MM/PBSA binding free energies were computed. As a result, tafluprost (-37.1 kcal/mol), tirofiban (-31.38 kcal/mol), panobinostat (-29.27 kcal/mol), nebivolol (-29.29 kcal/mol), dexamethasone phosphate (-30.08 kcal/mol) and pitavastatin (-29.38 kcal/mol) were found to show the highest binding affinities to allosteric binding pockets on ERK5 kinase domain structure. These drugs thus have the potential to be repurposed as allosteric ERK5 inhibitors.