Yumurta tavuklarında yumurtanın kolesterol içeriği ile diğer bazı özelliklerine etki eden etkenler üzerinde bir araştırma
A Research on the factors affecting cholesterol content and some other characteristics of egg in laying hens
  1. Tez No: 85682
  2. Yazar: HATİCE BASMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
V ÖZET YUMURTA TAVUKLARINDA YUMURTANIN KOLESTEROL İÇERİĞİ İLE DİĞER BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİ EDEN ETKENLER ÜZERİNDE BİR ARAŞTDİMA BASMACIOGLU, Hatice Doktora Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mustafa ERGÜL Ekim 1999, 195 sayfa Bu çalışmada yaş, genotip, yetiştirme tipi, rasyona katılan yağ türü ve rasyon yapısının yumurta tavuklarında yumurta ve serum kolesterol içeriği ile yumurtanın diğer bazı özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 400 adet Beyaz (Babcock-300) ve 440 adet Kahverengi (IsaBrown) olmak üzere 21 haftalık iki yumurtacı genotipten toplam 840 adet tavuk kullanılmıştır. Her iki genotipteki hayvanlar yer ve kafes şeklinde iki farklı yetiştirme tipinde barmdınlmışlardır. İzonitrojenik (% 17 Ham Protein) ve îzokalorik (2750 keal ÇE/kg) olacak şekilde hazırlanan deneme rasyonlanmn yansında enerji açığı soya yağı, diğer yansında da hayvansal yağ (sığır iç yağı) ile kapatılmıştır. Aynca rasyonlarda % 0, 2 ve 4 oranında uygulanan sellüloz artırımı hızar talaşı ile sağlanmış olup +%2 ile +%4 sellülozlu rasyonlann yansına da 250 mg/kg düzeyinde Vitamin C ilavesi yapılmıştır. Böylece her yağ türündeki grup sayısı 5, toplam grup sayısı da 40 olmuştur. Deneme, hayvanlann % 50 yumurta verimine ulaştığı tarihten (Ekim/97) itibaren altı ay devam etmiştir.VI Çalışmada yumurta şansı kolesterol içeriği (mg/g Y.S'da) yumurtlama başlangıcına göre deneme sonunda (6. ay) 1.23 mg azalarak 12.97 mg' a düşmüş ve bu düşüş istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A RESEARCH ON THE FACTORS AFFECTING CHOLESTEROL CONTENT AND SOME OTHER CHARACTERISTICS OF EGG IN LAYING HENS. BASMACIO?LU, Hatice PhD in Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ERGÜL October 1999, 195 pages In this study, the effects of age, genotype, rearing system, fat type added to ration and ration structure on egg and serum cholesterol content and some other characteristics of egg have been investigated. From two laying genotypes, 21 weeks of age 840 hens consisting of 400 White (Babcock-300) and 440 Brown (IsaBrown) have been used. Animals of both genotype have been housed in two different rearing systems as in floor and cages. Energy shortage in experimental rations prepared as Isonitrogenic (17 % CP) and Isocaloric (2750 kcal ME/kg) has been completed using soybean oil in the half of rations and, animal fat (beef tallow) in the other half of rations. Furthermore, increment of cellulose applied to rations at the rates of 0 %, 2 % and 4 % has been carried out using sawdust and, 250 mg/kg Vitamin C has been added to half of the rations containing +2 % and +4 % cellulose. Finally, group numbers belong to each fat type were 5 and, total number of groups were 40. The experiment lasted for six months from the date (October/97) which the layers reached to 50 % of their egg production.vm In the study, cholesterol content of egg yolk (mg/g in egg yolk) decreased to 12.97 mg at the end of trial (6 * month), showing a decrease of 1.23 mg according to onset of laying, and the decrease was statistically important.