Köy enstitüsü mezunu yazarların romanlarında kadının yeri
The place of women in the novels of the village institute graduate authors
  1. Tez No: 856828
  2. Yazar: EDA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Ziraat, Sociology, Turkish Language and Literature, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde 1945-1980 yılları arasında Cumhuriyet Edebiyatı yazarlarından Köy Enstitüsü mezunu yazarlarından toplumsal gerçekçi yazarlar Talip Apaydın, Fakir Baykurt, Kemal Bilbaşar ve Ümit Kaftancıoğlu'nun toplamda 8 tane romanı nitel veri araştırma yöntemleriyle incelenerek toplumsal cinsiyet bakış açısıyla derinlemesine ve karşılaştırılmalı analizi ve incelemesi amaçlanmıştır. Bu tezin diğer bir amacı, 1945-1980 yılları arasındaki toplumsal değişimler ve toplumsal konjoktörün köy edebiyatı romancılığına toplumsal cinsiyet açısından nasıl yansıdığını araştırmaktır. Bu tezde, ilgili bu 4 yazarın incelenen 2'şer romanının söylem analizi bu tezin metodolojisinde belirtilen kriterlere bağlı olarak toplumsal cinsiyet bağlamında gerçekleştirilmiştir. Köy Enstitüleri, var oluş sürecinde her ne kadar toplumsal cinsiyet eşitliğine dair karma eğitim imkanı sunsalar da bu tezde görüleceği üzere Köy Enstitüsü mezunu olan bu yazarların romanlarında da görüleceği üzere toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yansıtan bir tutum sergiledikleri görülecektir. Köy Enstitüsü mezunlarının öne çıkan yazarlarının hepsi erkek olmakla birlikte multidipliner biçimde toplumsal cinsiyet bakış açısıyla yazılan bu tezde, bu tezde bahsi geçen yazarların ilgili romanlarında kadın figürlerinin, imajlarının ve temsiliyetlerinin nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu köy romanlarının hepsinde kırsal alanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı ataerkil(patriarkal) sistemin zihniyetinin varlığına rastlanılacaktır. Bu yazarların, incelenen köy romanlarında eril dilin kullanımın ve ataerkil edebi üslubun yaygınlığı görülecektir. Köy Enstitülerinin var oluş sürecinde, kırsal alandaki sosyolojik ve iktisadi değişimler, bu köy romanlarında köy romanlarının yazıldığı dönemdeki kadının aile ve kırsal yaşamda da değişiklere yol açtığı için bu köy romanlarında kadının yeri toplumsal cinsiyet bağlamında kadının aile ve kırsal yaşam içerisinde de değişikliğe yol açtığı görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a total of 8 novels by Republican Literature writers, Village Institute graduates, and social realist writers Talip Apaydın, Fakir Baykurt, Kemal Bilbaşar and Ümit Kaftancıoğlu, were examined with qualitative data research methods, and an in-depth and comparative analysis and review was aimed from a gender perspective. And, another aim of this thesis is to ultimately investigate how the social changes and social conjuncture between 1945 and 1980 were reflected in village literature novels in terms of gender. In this thesis, the discourse analysis of 2 novels of these 4 authors examined was carried out in the context of gender, depending on the criteria specified in the methodology of this thesis. Although Village Institutes offer mixed education opportunities regarding gender equality during their existence, as will be seen in this thesis, it will be seen that these writers, who are graduates of the Village Institute, display an attitude that reflects gender inequality, as can be seen in their novels. Although all of the prominent writers of Village Institute graduates are men, this thesis, written multidisciplinaryly from a gender perspective, examines how female figures, images and representations are handled in the relevant novels of the writers mentioned in this thesis. In all of these village novels, the mentality of the patriarchal system based on gender inequality in rural areas will be encountered. Moreover, the use of masculine language and the prevalence of patriarchal literary style will be seen in their village novels. During the existence of the Village Institutes, it will be seen that the sociological and economic changes in the rural areas led to changes in the family and rural life of women in the period when the village novels were written, and that the place of women in these village novels led to changes in the family and rural life in the context of gender.