Yeşil tahviller, kripto paralar ve finansal piyasalar üzerine ekonometrik bir araştırma
Econometric research on green bonds, cryptocurrency and financial markets
- Tez No: 856830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeşil tahviller geleneksel tahvillere benzer ancak iklim veya çevre projelerini finanse etmek için fon toplamak amacıyla kullanılmaktadır. İlk yeşil tahvili 2007 yılında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ihraç etmiş ve sonraki yıl ise Dünya Bankası bu ihracı takip etmiştir. Son 15 yılda yeşil tahviller, iklim değişikliğinin etkileri ve buna bağlı zorluklarla mücadelede önemli bir araç haline gelmiştir. Günümüzde dünyada temiz su ve gıda güvenliği risk altında olup dünyadaki 8 milyon hayvan ve bitki türünden yaklaşık 1 milyonu yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunun üstesinden gelmek için çok fazla finansmana ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Çevresel projeleri sermaye piyasaları ve yatırımcılarla ilişkilendirmek ve sermayeyi sürdürülebilir kalkınmaya yönlendirmek kritik öneme sahip olup yeşil tahviller bu bağlantıyı kurmanın önemli bir yoludur. Bu tezin amacı, S&P Yeşil Tahvil Endeksi, NYSE, SSE, FTSE 100 ve Bitcoin fiyatı arasındaki dinamik ilişkileri Granger nedensellik ve Johansen eşbütünleşme testleri uygulayarak araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi 2021 Ocak ayından 2022 Aralık ayına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen buşgulara göre S&P Yeşil Tahvil Endeksinden pay piyasası endekslerine ve Bitcoin fiyatına doğru tek yönlü bir Granger Nedensellik ilişki tespit edilmiştir. Öte yandan Johansen Eşbütünleşme testi bulguları da uzun dönemde bu değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Green bonds are similar to traditional bonds but are used to raise funds to finance climate or environmental projects. The first green bond was issued by the European Investment Bank (EIB) in 2007, and the World Bank followed this issue the following year. Over the last 15 years, green bonds have become an important tool in combating the effects of climate change and related challenges. Today, clean water and food security in the world are at risk, and approximately 1 million of the 8 million animal and plant species in the world are in danger of extinction. It is a fact that a lot of funding is needed to overcome this. Linking environmental projects to capital markets and investors and directing capital towards sustainable development is critical, and green bonds are an important way to make this connection. The aim of this thesis is to investigate the dynamic relationships between the S&P Green Bond Index, NYSE, SSE, FTSE 100 and Bitcoin price by applying Granger causality and Johansen cointegration tests. The sample of the study covers the period from January 2021 to December 2022. According to the findings of the study, a one-way Granger Causality relationship was detected from the S&P Green Bond Index to the stock market indices and the Bitcoin price. On the other hand, Johansen Cointegration test findings also show that there is a cointegration relationship between these variables in the long run.