Tüplü dalış eğitmenlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job satisfaction and burnout levels of scuba diving instructors
  1. Tez No: 856849
  2. Yazar: MURAT CAN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüplü dalış eğitmenlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, ülkemizin başat 3 ayrı bölgesinde yer alan dalış merkezleri bünyesinde eğitmenlik yapan dalış profesyonelleri oluşturmaktadır. Bu 3 bölge (Marmara- İstanbul, Akdeniz- Antalya, Ege- Muğla) Türkiye'nin en çok dalış eğitimi verilen ve en çok dalış noktasına sahip bölgelerdir. Araştırmanın örneklemini ise; bu bölgelerde dalış okulu sahibi olan veya eğitmenlik yapan, çalışmaya gönüllü olarak katilim sağlayan 162 (nkadin=48, nerkek=114) birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Pnes (2005) tarafından geliştirilen Capri (2013) tarafından uyarlanan“Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu (Tö-Kf)”ve Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen keser ve Bilir tarafından uyarlanan“İş Tatmini Ölçeği (İtö)”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. İkili karşılaştırmalar için bağımsız değişken t testi, üç veya daha fazla değişkenli karşılaştırmalar için çoklu varyans analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak çalışmada sorgulanan değişkenlerden cinsiyet, eğitim ve medeni duruma göre istatistiki olarak anlamlılık bulunmazken, statü, yaş, tecrübe, çalışılan bölge, çalışma biçimi ve gelir değişkenlerine göre iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinde istatistiki farklılıklar tespit edilmiştir. İş tatmini ve tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Çalışmanın sonuçları ele alınarak araştırmaların nitel veriler ile güçlendirilmesi, ülkemiz spor turizmindeki yerinin otoritelerce duyurulması ve gelişimi için halkla ilişkiler çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the job satisfaction and burnout levels of scuba diving instructors according to various variables and to determine the level of relationship between them. The universe of the research consists of diving professionals who are instructors in the diving centers located in 3 different regions of our country. These 3 regions (Marmara-Istanbul, Mediterranean-Antalya, Aegean-Fethiye) are the regions with the most diving training and the most diving spots in Turkey. The sample of the research consists of 162 (nwomen=48, nmen=114) individuals who own or teach at diving schools in these regions and participate voluntarily in the study. As data collection tools in the research,“Burnout Scale Short Form (Tö-Kf)”developed by Pnes (2005) and adapted by Capri (2013) and“Job Satisfaction Scale (ITÖ)”developed by Brayfield and Rothe (1951) and adapted by Keser and Bilir" have been used. The collected data were analyzed in the SPSS. Independent variable t-test was used for pairwise comparisons, and multiple variance analysis was used for comparisons with three or more variables. As a result, while there was no statistical significance according to gender, education and marital status among the variables were questioned in the study, statistical differences were found in job satisfaction and burnout levels according to status, age, experience, region of work, working style and income variables. No significant relationship was found between job satisfaction and burnout. By considering the results of the study, it is recommended to strengthen the researches with qualitative data, to announce the place of our country in sports tourism by the authorities and to carry out public relations studies for its development.