Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri teknikleri kullanarak taşınmaz değer haritalarının üretilmesi
Production of real estate value maps using remote sensing and geographical information techniques
  1. Tez No: 856878
  2. Yazar: METEHAN ATAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN MURAT MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Arazi üretilemeyen ve sürekli tüketilen bir kaynaktır. Araziler kısıtlı olduğundan bu kaynakları etkili ve doğru kullanmak gerekmektedir. Arazileri doğru kullanmak için arazi yönetimi yapılmalıdır. Arazi yönetimi, kaynakların kullanımını en etkili şekilde yönetme sürecidir. Bu kaynakların değeri ise araziyi doğru bir şekilde yönetmek için önemli unsurlardan biridir. Arazilerin değerini doğru olarak belirlemek önemlidir. Taşınmazların değeri günlük hayatımızda alım, satım, toplulaştırma, kiralama, kamulaştırma, özelleştirme, trampa, sigortacılık ve bankacılık işlemleri gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Son senelerde taşınmaz değerleme ihtiyaç duyulan uygulamaların belirli bir yapıya oturtulamaması sonucunda taşınmazların değerinin doğru ve objektif olarak tespit edilemediği görülmektedir. Bu durum birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Özellikle arsa ve arazi düzenlemeleri, vergilendirme, kamulaştırma, özelleştirme gibi kamusal uygulamalarda taşınmazların değeri objektif olarak belirlenemediğinden mahkemelik olmaktadır. Günümüzde ise gelişen teknoloji ile birlikte gayrimenkul değerleme alanında da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Yazılım ve teknoloji alanlarındaki önemli gelişmeler özellikle taşınmazların değerinin kısa sürede en etkili şekilde ve doğru olarak belirlenmesine olanak sağlanmıştır. Günümüzde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ise çok hızlı gelişim göstermiştir. CBS birçok farklı bilgiyi kullanarak ayrıntılı analizler yapması, hızlı işlem yapması ve doğru sonuçlar vermesi nedeniyle taşınmaz değerleme alanında da kullanılmaktadır. CBS konuma dayalı bilgi sistemi olması, gayrimenkuller ile ilgili bilgilerde oluşabilecek değişimler hızlı ve kolay bir şekilde sisteme girilip, taşınmazların değerlerine ulaşılmasına ve bölgesel olarak değer haritalarının oluşturulmasına imkân sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmada altlık olması amacıyla bölgeye ait ortofoto harita üretilmiştir. Ayrıca çalışma sahasına ait güncel kadastro durumu Elbistan Kadastro biriminden, güncel imar durumu ise Elbistan Belediyesinden temin edilmiştir. Elde edilen veriler ArcGIS yazılımına aktarılarak veritabanı oluşturulmuştur. Oluşturulan veritabanı sayesinde bölgeye ait değerleme haritaları üretilmiştir. Sonuç ürün ile günümüzde vergilendirme, kamulaştırma, özelleştirme vb. uygulamalarında çok uzun süren taşınmaz değerleme işlemlerinin, daha kısa sürede daha objektif olarak sağlanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land is a resource that cannot be produced and is constantly consumed. Since land is limited, it is necessary to use these resources effectively and correctly. Land management should be done to use the land correctly. Land management is the process of effectively managing the use of resources at home. The value of these resources is one of the important elements to manage land properly. It is important to determine the value of land correctly. The value of immovable property is frequently used in our daily lives in transactions such as purchase, sale, consolidation, leasing, expropriation, privatization, barter, insurance and banking transactions. In recent years, it is seen that the value of immovable properties cannot be determined accurately and objectively as a result of the failure to establish a certain structure of the applications that need immovable valuation. This situation brings along many problems. Especially in public applications such as land and land regulations, taxation, expropriation, privatization, the value of immovable properties cannot be determined objectively, and they are subject to litigation. Today, there have been significant developments in the field of real estate valuation with the developing technology. Significant developments in the fields of software and technology have made it possible to determine the value of immovable properties in the most effective and accurate way in a short time. Today, Geographical Information Systems (GIS) have developed very rapidly. GIS is also used in the field of real estate valuation due to the fact that it makes detailed analyzes using many different information, performs fast transactions and provides accurate results. As GIS is a location-based information system, changes that may occur in the information about real estates can be entered into the system quickly and easily, allowing the values of real estates to be accessed and regional value maps to be created. In this study, Cumhuriyet Neighborhood of Elbistan District of Kahramanmaraş Province was selected as the study area. An orthophoto map of the region was produced as a base for the study. In addition, the current cadastral status of the study area was obtained from Elbistan Cadastral Unit and the current zoning status was obtained from Elbistan Municipality. The data obtained were transferred to ArcGIS software and a database was created. Thanks to the database created, valuation maps of the region were produced. With the final product, it has been determined that immovable valuation processes that take too long in applications such as taxation, expropriation, privatization, etc. can be provided more objectively in a shorter time.