Asetohekzamitten türeyen yeni hidrazon türevlerinin tasarımı, sentezi ve antidiyabetik aktivite çalışmaları
Design, synthesis and antidiabetic activity studies of new hydrazone derivatives derived from acetohexamide
  1. Tez No: 856894
  2. Yazar: RABİA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son zamanlarda görülme oranı artan ve diyabet iyi bilinen bir endokrin sistem hastalığıdır. Tedavisinde kullanılan ilaçlar birinci ve ikinci kuşak olarak sınıflandırılmıştır. Yapılan literatür taramaları sonucunda diyabet tedavisinde kullanılan ilaçların birçok yan etkiye sahip olması nedeniyle ve kombine ilaç şeklinde kullanılmasından dolayı daha etkin antiyabetik yeni ilaç sentezlerine ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda hidrazon türevlerinin çok aktif bileşikler olması ve antidiyabetik etkiye de sahip olmasından dolayı bu çalışmada potansiyel antidiyabetik aktivite gösterebilecek bir seri hidrazon türevinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Hidrazonlar geri çeviren soğutucu altında asetohekzamit ve sübstitüe hidrazitlerin asetik asit katalizörlüğünde asetonitril içinde ısıtılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen hidrazon türevlerinin yapısal karakterizasyonu için FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve elementel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca ilaç tasarımında kullanılan SwissADME programı ile H-bağı alıcıları, H-bağı vericileri, TPSA, Lipinski, iLogP, GI absorpsiyonu ve BBB geçirgenliği gibi moleküllerin farmakokinetik özellikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a well-known endocrine system disorder whose incidence has increased recently. The drugs used in its treatment are classified as first and second-generation. As a result of the literature, it has been shown that the synthesis of new more effective antidiabetic drugs is needed because the drugs used in the treatment of diabetes have many side effects and are used in combination. In this context, since hydrazone derivatives are very active compounds and have antidiabetic effects, this study aimed to synthesize a series of hydrazone derivatives that can show potential antidiabetic activity. Hydrazones were synthesized by refluxing acetohexamide and substituted hydrazides in acetonitrile with acetic acid as a catalyst. FT-IR, 1H NMR, 13C NMR and elemental analysis methods were used for the structural characterization of the synthesized hydrazone compounds. Additionally, the properties of molecules such as H-bond acceptors, H-bond donors, TPSA, Lipinski, iLogP, GI absorption, and BBB permeability were also investigated with the SwissADME program used in drug design.