Investigation of the behavior of box-shaped deep foundations
Kutu şeklindeki derin temellerin davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 856905
  2. Yazar: SERDAR GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kutu şeklindeki derin temeller, derin temellerin yenilikçi bir türü olarak değerlendirilebilir. Duvarlar ve radye birlikte fiziksel açıdan ters bir“kutu”gibi işlev gören bir yapı oluşturur. KŞDT'ler, duvarların çevrelediği zemin çekirdeğini entegre bir yük aktarma elemanı olarak kullanır. Bu çalışma öncelikle, KŞDT'lerin kumda statik düşey yükler altındaki davranışını üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanarak kapsamlı bir sayısal analizle incelemeyi amaçlamıştır. Farklı geometrilere, zemin tiplerine ve arayüz pürüzlülüğüne sahip KŞDT'lerin yük-yer değiştirme davranışını daha iyi yorumlamak için BCR ve SRR olmak üzere iki parametre geliştirilmiştir. Zemin çekirdeğinin varlığı, KŞDT'lerin yük-yer değiştirme mekanizmasını değerlendirmeyi oldukça karmaşık hale getirir. Bu çalışma kapsamında, KŞDT'lerin ne ölçüde monolitik bir davranış sergiledikleri, yük-yer değiştirme davranışları gömülü derin temellerle karşılaştırılarak incelenmiştir. MBR ve MSR parametreleri, monolitik davranış oranını değerlendirmek için göstergeler olarak kullanılmış ve bu değerler bire yaklaştıkça KŞDT'lerin daha bütünleşik bir yapı sergilediği kabul edilmiştir. Ayrıca, bir laboratuvar test programı yürütülerek, model KŞDT'lerin ve gömülü derin temellerin yük-yer değiştirme davranışları ve monolitik performansları gözlemlenerek sayısal analizlerle karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, KŞDT'lerin geleneksel radyeli derin temellerle verimlilik açısından karşılaştırılması amacıyla 195 farklı model içeren kapsamlı bir sayısal analiz gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada belirtilen verimlilik konseptine dayalı olarak, KŞDT'lerin çeşitli durumlarda geleneksel radyeli derin temellere alternatif olabileceği değerlendirilebilir. Bu tez kapsamındaki bulguların bu yeni temel türünün yük-yer değiştirme davranışının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olarak ilerideki pratik uygulamalara yol göstermesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ortaya çıkan ve telif hakkı yayınevine devredilen görseller, yayınevinin kendi ağ sayfasında bulunan“yazarın kendi ürettiği yazı ve grafiklerin tekrar kullanımı hakkında geçerli olan yayın politikası”na uygun olarak tez kitabında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A box-shaped deep foundation is a new type of deep foundation, which consists of a raft structurally connected to outer walls that encompass the soil. Walls and the raft together create a structure that functions much like an inverted“box”in physical terms. The walls beneath the raft are anticipated to serve as a frame to restrain lateral motion. BSDFs employ the enclosed soil core as an integrated load-transfer element. This study initially aimed to investigate the behavior of BSDFs in sand under vertical static loads through an extensive numerical analysis utilizing a 3D FEM. Two coefficients which are BCR and SRR have been developed to better interpret the load-settlement behavior of BSDFs with different geometries, soil types and interface roughness. The presence of a soil core in a BSDF adds complexity to evaluate its load-settlement mechanism. Within the scope of this study, the quasi-monolithic behavior of BSDFs has also been examined by comparing them to embedded foundations, with the assumption that embedded foundations exhibit a complete monolithic behavior. The MBR and MSR values act as indicators for assessing the extent to which a BSDF exhibits monolithic behavior. As the MBR and MSR values approach one, it signifies that the BSDF behaves increasingly like a monolithic compound body. Furthermore, a laboratory testing program was conducted to observe the load-settlement behavior and monolithic performance of model BSDFs for validation of the numerical analyses. Secondly, an extensive numerical analysis consisting of 195 different models was carried out to compare the efficiency of BSDFs to CPRFs. Based on the efficiency concept outlined in this study, it can be inferred that BSDFs may serve as a viable alternative to CPRFs in various scenarios. The findings of this study are expected to enhance comprehension of this emerging foundation type and hold the potential to facilitate its practical implementation. The visuals that emerged within the scope of this thesis study and whose copyright was transferred to the publishing house have been used in the thesis book in accordance with the publishing policy regarding the reuse of the author's own produced texts and graphics, available on the publisher's web page.