Hemen hemen bronz manifoldlar
Almost bronze manifolds
  1. Tez No: 856904
  2. Yazar: SEHER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, genel bir literatür özetinin ve içerik ile ilgili bilgilerin yer aldığı giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölüm, bronz oranlar, bronz Fibonacci sayıları, bronz Lucas sayıları hakkında ön bilgiler ve bazı temel kavramları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde diferensiyellenebilir bir manifold üzerindeki hemen hemen bronz yapı tanıtılmaktadır ve bu yapının çeşitli özellikleri, bronz Fibonacci ve bronz Lucas sayıları ile ilgili olarak elde edilmiştir. Ayrıca bronz oran, kompleks bronz oran, tanjant bronz oran arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, hemen hemen bronz yapılardan birkaç örnek sunulmaktadır. Beşinci bölümde, asli lif demetleri ve tanjant demetlerdeki bağıntılar hemen hemen bronz yapı açısından incelenmiştir. Altıncı bölümde, herhangi bir lineer konneksiyon ve bu konneksiyon yardımı ile tanımlanan Schouten ve Vranceanu konneksiyonları dikkate alınarak hemen hemen bronz manifoldlar üzerinde paralellik, yarı paralellik, anti-yarı paralelllik ve integrallenebilirlik incelenmiştir. Yedinci bölümde ise hemen hemen bronz bir Riemann manifoldu tanımlanmış ve tanımlanan manifoldun çeşitli özellikleri incelenmiştir. Bu bölüm aynı zamanda R^2 manifoldu üzerinde tanımlanmış bronz yapının bir örneğini içerir. Son olarak, sekizinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis contains eight chapters. The first section includes a summary of the related literature, and the introduction contains information about the content. The second section comprises preliminary details on the bronze ratio, Fibonacci and bronze Lucas numbers, and some basic concepts. The third section introduced almost bronze structures on a differentiable manifold, and various characteristics of this structure were obtained from bronze Fibonacci and bronze Lucas numbers. Furthermore, the relations among bronze ratio, complex bronze ratio, and tangent bronze ratio were determined. A few samples of almost bronze structures were presented in the fourth section. In the fifth section, principal fiber bundles and relations to tangent bundles were crutinized in terms of almost bronze structures. In the sixth chapter, parallelism, half parallelism, anti-half parallelism, and integrability on almost bronze manifolds are studied by considering any linear connection and Schouten and Vranceanu connections defined with the help of this connection. In the seventh section, an almost bronze Riemann manifold was defined, and various characteristics of this manifold were analyzed. This chapter also includes a sample of the bronze structure, which was defined upon R^2 manifold. Finally, conclusions andn recommendations are given in the eighth chapter.