Dizel lokomotiflerde kullanılan egzoz supap bagasında oluşan hasarın incelenmesi
Investigation of exhaust valve seat insert damages of diesel locomotive heavy duty engine
  1. Tez No: 856915
  2. Yazar: GÖKHAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİD FEHMİ DİLTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Egzoz supap bagası, içten yanmalı motorda silindir başlığında bulunan motor bileşenidir. Egzoz supabıyla birlikte temas halinde çalışarak sızdırmazlığı sağlar. Egzoz supap bagası; yüksek sıcaklıkta, yanma sonucu oluşan gazların bulunduğu ve supaptan gelen tekrarlı yüklerin etkisinde çalışmaktadır. Egzoz supap bagasında ortaya çıkan bir hasar, motorun veriminde ve egzoz emisyonlarında olumsuz etkilere neden olur. Bu çalışmada TLM16V185 ağır hizmet dizel motorunda kullanılan egzoz supap bagaları üzerinde çalışılmıştır. Oluşan hasarın boyutları belirlenmiş ve hasara neden olan aşınma mekanizmaları araştırılmıştır. Supapla baganın tasarımında verilen kavrama açısının, baga üzerindeki etkisi sonlu elemanlar analiziyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda; egzoz supap bagasında kavrama açısından kaynaklanan çok küçük bir alanda yüksek gerilim tespit edilmiştir. Malzeme kaybı ve geometri değişimi gözlemlenmiştir. Oksidasyon, darbeli aşınma, abrasif aşınma, adhesif aşınma ve korozyon tespit edilmiştir. Bu aşınma mekanizmalarının sonucu hasarın ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The exhaust valve seat insert is an engine component located in the cylinder head of an internal combustion engine. It fulfils sealing through operating in contact with the exhaust valve. The exhaust seat insert operates at high temparature, in the presence of gases as a result of combustion and under the influence of repetitive loads coming from the valve. Damage on the exhaust seat insert causes negative effects on engine efficiency and exhaust emissions. In this study, exhaust valve seat inserts in TLM16V185 were examined. The extent of the damage was determined and wear mechanisms causing the damage were investigated. The effect of the designed angle between the valve and the seat insert was determined by finite element analysis on the seat insert. As a result of this investigation, high stress was detected in a small area on the seat insert due to the angle between valve and seat insert. Material loss and geometry change were observed. Oxidation, impact wear, abrasive wear, adhesive wear and corrosion were detected. It was concluded that the damage occured as a result of these wear mechanisms.