Türkçe öğretmenlerinin hizmet içi eğitime ilişkin görüşleri
Turkish teachers' opinions on in-service training
- Tez No: 856974
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Öğretmenler, eğitim sistemlerinin ana unsurlarından biridir ve sistemin başarısını öğretmen yeterliliği doğrudan etkiler. Öğretmen niteliği, meslek öncesi eğitimle ilişkili olduğu kadar mesleki yaşam boyunca alınan hizmet içi eğitimlerle de bağlantılıdır. Hizmet içi eğitim, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin kurumsallaştırılmasıdır. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyen en önemli uygulamalardan biri olan hizmet içi eğitimler, öğretmenlerin kendi alanlarının yanı sıra, öğretim yöntem ve teknikleri, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmelerini sağlar. Hizmet içi eğitimlerden edindiği bilgi, tecrübe, deneyim ve anlayış sınıf içindeki öğretim süreçlerinde kendine yer bulur ve öğretmenler bilgilerini yeniledikleri, genel kültür, pedagojik ve alan bilgisi açılarından kendilerini geliştirebildikleri ölçüde öğrencilerine katkı sunacaklardır. Türkçe öğretmenlerinin hizmet içi eğitim hakkında deneyimlerinin ve beklentilerinin değerlendirilmesi ve MEB'in hizmet içi eğitim programlarının Türkçe Öğretmenliği Özel Alan Yeterliliklerini karşılama düzeyinin irdelenmesi amacıyla yapılmaktadır. Nitel yöntem kullanılan araştırmanın çalışma grubunu, Bursa ilinin Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu ve Mudanya ilçelerinde MEB'e bağlı resmî kurumlarda görev yapmakta olan MEB tarafından düzenlenen merkezi ve mahalli, yüz yüze ve çevrim içi olmak üzere en az 5 farklı hizmet içi eğitime katılmış 22 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenen Türkçe öğretmenlerine görüşme tekniği ile yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve ses kayıtları içerik çözümleme yöntemi ile çözümlenmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda öğretmenlerin hizmet içi eğitime ilişkin deneyimleri, beklentileri ve ihtiyaçları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda MEB tarafından düzenlenen hizmet içi eğitimlerin öğretmenlerin gönüllü katılım gösterdiği, alanında uzman kişilerin eğitim personeli olarak görevlendirildiği, eğitimin içeriğine uygun mekânda düzenlenen, yüz yüze ve uygulamaya dayalı bir şekilde yapılması beklenmektedir. Türkçe öğretmenleri eğitimde dijitalleşme, yazma becerileri ve beceri temelli soruların hazırlanmasında hizmet içi eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır. MEB tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim programlarının öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri ve Türkçe öğretmenliği özel alan yeterliklerine katkı sunacak içerikte hazırlanmadığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Teachers are one of the main elements of education systems and teacher qualification directly affects the success of the system. Teacher quality is related to pre-professional education as well as in-service training received throughout professional life. In-service training is the institutionalisation of teachers' professional development. In-service trainings, which are one of the most important practices supporting teachers' professional development, enable teachers to follow teaching methods and techniques, scientific and technological developments as well as their own fields. The knowledge, experience, experience and understanding gained from in-service trainings find a place in the teaching processes in the classroom and teachers will contribute to their students to the extent that they renew their knowledge and improve themselves in terms of general culture, pedagogical and field knowledge. This study was conducted to obtain the opinions of Turkish teachers about the in-service trainings organised by the Ministry of National Education and to determine their current in-service training needs. The study group of the research, which used qualitative method, consists of 22 Turkish language teachers working in official institutions affiliated to the Ministry of National Education in Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu and Mudanya districts of Bursa province, who participated in at least 5 different in-service trainings, including central and local, face-to-face and online, organised by the Ministry of National Education. A semi-structured interview form was applied to the Turkish teachers determined by purposive sampling method and the audio recordings were analysed by content analysis method. As a result of the interviews, teachers' experiences, expectations and needs regarding in-service training were determined. As a result of the research, it is expected that in-service trainings organised by the Ministry of National Education will be held in a face-to-face and practice-based manner in which teachers participate voluntarily, experts in their field are assigned as training personnel, and held in a place suitable for the content of the training. It has been revealed that Turkish teachers need in-service training on digitalisation in education, writing skills and preparation of skill-based questions. It has been observed that in-service training programmes organised by the Ministry of National Education are not prepared in a content that will contribute to the general competencies of teaching profession and special field competencies of Turkish language teaching. Suggestions were made in line with the findings obtained from the study.