Çift Wolf-Rayet sistemlerinin yapısı ve evrimi
Structure and evolution of binary Wolf-Rayet systems
- Tez No: 857001
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Genel Astronomi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Güçlü rüzgarlar ve geniş emisyon çizgileri ile karakterize edilen Wolf- Rayet (WR) yıldızları, başta süppernova ve kara delik oluşumu da dahil olmak üzere büyük kütleli yıldızların yaşamlarının son aşamalarını anlamak için çok önemli astrofiziksel nesnelerdir. WR yıldızları büyük kütleli ve parlaktır, güçlü, yüksek hızlı rüzgarlar ve ağır kütle kaybı ile karakterize edilmeleri nedeni ile çift olma durumları onların astrofizikte çok daha önemli kılmaktadır. Çift üyesi olmaları onları kuvvetli bir şekilde yoldaş yıldızları ile etkileşmesine neden olur ve bileşenler arasında veya etraflarında, sistem etrafında gaz/toz parçacıklarının oluşmasına ve bu sayede onların önceki evrimleri hakkında bilgi elde edilmesini mümkün kılar. WR çiftlerinin çalışılması, büyük kütleli çift yıldızların nasıl evrimleştiğini ve bu çift sistemlerin yaşamlarının nasıl sonlandığının anlaşılmasında önemli ipuçları sağlar. Yakın çift yıldızların evrimi ile oluşan WR türü yıldızlar halen tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tez çalısmasında bu tür sistemlerin yapısı ve evrimsel süreçleri incelenmiştir. Seçilen bazı sistemlerin tez kapsamında beş yıllık döneme dağılmış yeni çok renk gözlemleri elde edilmiş ve bu gözlemlerden türetilen ışık eğrileri hem önceden yayınlanmış veri setleri hem de uydu teleskopları ile elde edilen veri setleri ile ortak analiz edilerek yörünge ve fiziksel parametreleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Characterized by strong winds and broad emission lines, Wolf-Rayet (WR) stars are crucial astrophysical objects for understanding the final stages of the evolution of massive stars, including the formation of supernovae and black holes. WR stars are massive and bright, characterized by strong, highvelocity winds and heavy mass loss, making their binary status all the more important in astrophysics. Being members of a binary makes them strongly interact with their companion star, causing gas/dust particles to form between the components or around the systems, which can provide information about their earlier evolution. The study of WR binaries plays an major role in understanding how massive binary stars evolve and how these binary systems end their lives. The WR type stars formed by the evolution of close binary stars are still poorly understood. In this thesis, the structure and evolutionary processes of such systems are investigated. New multicolor observations of some of the selected systems over a period of five years have been obtained, and their orbital and physical parameters have been obtained by analyzing their light curves together with both previously published data sets and data sets obtained with satellite telescopes.