Retina ven dal tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisinde ranibizumab kullanımı
Use of ranibizumab in the treatment of macular edema due to branch retinal vein occlusion
  1. Tez No: 857000
  2. Yazar: ZEHRA TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: DR. NUR AYRANCIOĞLU, PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Retina ven dal tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal ranibizumab enjeksiyonunun, görme keskinliği ve santral makula kalınlığına etkilerini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada retina ven dal tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal ranibizumab (Lucentis) enjeksiyonu yapılan 12 hastanın 12 gözü incelendi. Çalışmaya dosyalarından başlangıç ve enjeksiyon sonrası optikal koherens tomografi (OCT) ölçümleri elde edilen ve santral makula kalınlığı ≥250 µm olan ven dal tıkanıklığı olguları alındı. Olgulara birer ay aralıklarla en az 2 kez intravitreal 0,5 mg /0,05ml ranibizumab enjeksiyonu yapıldı. Çalışmada araştırılan göstergeler ETDRS görme keskinliği ve OCT ile ölçülen santral makula kalınlığı değişiklikleri ve komplikasyonlar idi. BULGULAR: Ortalama takip süresi 5,5±1,16 ay (2-6 ay) idi.Ortalama santral makula kalınlığı enjeksiyon öncesi 542,66±191,44 µm, enjeksiyon sonrası 1. ay 320,50±101,44 µm, 2. ay 283,66±125,01 µm, 3. ay 299,40±91,52 µm ve 6. ay 260,90±144,97 µm idi.
Özet (Çeviri)
Ranibizumab for Macular Edema Following Retinal Vein Occlusion Objectives: Branch retinal vein occlusion (BRVO), a major cause of vision loss, is a significant ocular health concern. The frequency of macular edema as a consequence of BRVO is a critical area of study because of its profound impact on patient quality of life. This study investigated the effectiveness of ranibizumab, a monoclonal antibody fragment and VEGF inhibitor, in the treatment of macular edema in patients with BRVO. Methods: Twelve patients (12 eyes) diagnosed with macular edema secondary to BRVO were included in this study. Patients were selected on the basis of specific visual acuity and macular thickness criteria, excluding those with other ocular conditions or systemic diseases. 0.05 milligrams of ranibizumab were administered intravitreally to each patient. Ophthalmological assessments were conducted both before and after the injection and at 1, 2, 3, and 6-month intervals following the administration of medication administration. The average follow-up duration was 5.5±1.16 months (ranging from 2 to 6 months). The average central macular thickness prior to the injection was 542.66±191.44 µm, which decreased to 320.50±101.44 µm at 1-month post-injection, 283.66±125.01 µm at 2 months, 299.40±91.52 µm at 3 months, and 260.90±144.97 µm at 6 months.