Covid-19 enfeksiyonuna eşlik eden nörolojik semptomların sıklığı ve mortaliteye etkisinin araştırılması
Neurological diseases accompanying Covid-19 infection frequency of symptoms and its effect on mortality research
- Tez No: 857016
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 enfeksiyonu ilk kez 2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde görülmüştür. İlk önce belirtilen bulgular sadece üst ve alt solunum yolu olarak bildirilse de; ilerleyen tarihlerde yeni başlangıçlı nörolojik bulguların da hastalığa eşlik ettiği belirtilmiştir. Çalışmamızda Covid-19 pandemisi döneminde artan nörolojik semptomların sıklığını ve mortaliteye etkisini incelemeyi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Kesitsel retrospektif çalışmada Mart 2021- Mayıs 2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Acil Servis, Enfeksiyon Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü 12681 hastanın hastane sisteminde tıbbi dökümanları taranmıştır. Dosya taraması ile çalışmanın dahil edilme kriterleri göz önüne alınarak 18 yaş ve üstü Covid-19 PCR pozitifliği olan 1497 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kayıt altına alınan hastalar nörolojik semptomları olan ve olmayanlar olarak 2 grupta incelenmiştir. Hastaların dosya taraması ile demografik verileri, komorbid durumları, eşlik eden nörolojik belirti, servis/yoğun bakım yatış süreleri, hastalık şiddeti, mortalite ve aşı durumu açısından istatiksel analizleri yapılmıştır. Nörolojik belirtilerin yatış sürelerine, hastalık şiddetine ve mortaliteye etkisini araştırılması hedeflenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda Covid-19 enfeksiyonunda görülen semptomlar görülme sıklığına göre sırasıyla miyalji %79,1 (n=772), baş ağrısı %51,1 (n=499) ve tat-koku kaybı %21,5 (n=210) olarak bulunmuştur. Çalışma grubunda ek sık eşlik eden hastalık %32,59 ile hipertansiyondur. Covid-19 hastalarında yaş arttıkça nörolojik semptom görülme sıklığı artmaktadır (p=0,01). Nörolojik semptom varlığı açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,055). Baş ağrısı ve miyalji daha genç yaşta görülürken, ensefalopati daha ileri yaşta karşımıza çıkmaktadır. Covid-19'a bağlı tatkoku kaybı görülme sıklığı ile yaş arasında bir ilişki yoktur (p=0,000). Nörolojik semptomu olan hastalar semptomu olmayan hastalara göre Covid-19 enfeksiyonunu daha hafif şiddette geçirmektedir (p=0,000). Ancak bu durum nörolojik semptom alt tipine göre değişmektedir. Ensefalopatisi olan hastalar hastalığı daha şiddetli geçirmektedir (p=0,006). Nörolojik semptomu olmayan Covid-19 hastaları daha sık hastaneye yatırılmıştır (p=0,000). Ancak bu durum nörolojik semptom alt tipine göre iv değişiklik göstermektedir. Ensefalopatisi olan hastaların hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi daha yüksek oranda bulunmuştur (p=0,000). Nörolojik semptomu olan ve olmayan hastaların servis ve yoğun bakım yatış süreleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,465). Covid-19 enfeksiyonu öncesinde aşılı bireyler enfeksiyon sırasında daha düşük oranda nörolojik semptoma sahipti (p=0,000). Nörolojik semptomu olmayan hastalar daha yüksek oranda mortalite görülmüştür (p=0,000). Ancak nörolojik semptom alt tipine göre mortalite değişmekteydi. Ensefalopatisi olan hastalarda mortalite oranı daha yüksek bulunmuştur (p=0,000). Sonuç: Covid-19 enfeksiyonu sırasında ortaya çıkan nörolojik semptomları tanımak hastalığın progresyonu açısından bize yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Covid-19 infection was first reported in December 2019 in Wuhan, China. Although the symptoms were first reported only in the upper and lower respiratory tract, it was later reported that new-onset neurologic symptoms also accompanied the disease. In our study, we aimed to examine the increasing frequency of neurologic symptoms during the Covid-19 pandemic and their effect on mortality. Patients and Methods: In this cross-sectional retrospective study, medical documents of 12,681 patients over the age of 18 who were admitted to Ondokuz Mayıs University Emergency Department, Infectious Diseases and Chest Diseases Outpatient Clinics between March 2021 and May 2021 were scanned in the hospital system. Considering the inclusion criteria of the study, 1497 patients over the age of 18 with Covid-19 PCR positivity were included in the study. The registered patients were analyzed in 2 groups as those with and without neurological symptoms. Demographic data, comorbid conditions, accompanying neurological symptoms, length of stay in the ward/intensive care unit, disease severity, mortality and vaccination status were statistically analyzed. We aimed to investigate the effect of neurologic symptoms on length of hospitalization duration, disease severity and mortality. Findings: In our study, the symptoms seen in Covid-19 infection were myalgia 79.1% (n=772), headache 51.1% (n=499) and loss of taste and smell 21.5% (n=210), respectively, according to the frequency of occurrence. Hypertension was the most common comorbidity in the study group with 32.59%. The frequency of neurological symptoms increased with increasing age in Covid-19 patients (p=0,01). There was no significant difference between genders in terms of the presence of neurological symptoms (p=0,055). Headache and myalgia are seen at a younger age, while encephalopathy is seen at an older age. There is no correlation between the incidence of taste and smell loss due to Covid-19 and age (p=0,000). Patients with neurologic symptoms experience Covid-19 infection with milder severity than patients without symptoms (p=0,000). However, this changes according to the neurologic symptom subtype. Patients with encephalopathy had more severe disease (p=0,006). Covid-19 patients without neurological symptoms were hospitalized more frequently (p=0,000). All in all this also this according to the neurologic symptom subtype. Patients with encephalopathy were more likely to require hospitalization and intensive care vi (p=0,000). There was no significant difference between duration of hospitalization at ward and intensive care unit and without neurological symptoms (p=0,465). Individuals vaccinated before Covid-19 infection had a lower rate of neurological symptoms during infection (p=0,000). Patients without neurologic symptoms were associated with a higher mortality rate (p=0,000). However, mortality varied according to neurologic symptom subtype. The mortality rate was higher in patients with encephalopathy (p=0,000). Conclusion: Recognizing the neurological symptoms that occur during Covid-19 infection will guide us in terms of disease progression.