COVİD-19 ön tanısı ile çekilen toraks tomografilerinde saptanan rastlantısal bulgular
Incidental findings detected in thorax computed tomographies that are requested wi̇th preliminary diagnosis of COVID-19
  1. Tez No: 857015
  2. Yazar: KADER TOPÇU ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE TİBEL TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızın amacı COVID-19 pandemisi sürecinde çekilen toraks BT tetkiklerinde saptanan rastlantısal bulguların prevalansının değerlendirilmesi ve bu bulguların yaş, cinsiyet ve sigara kullanımı ile ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Eylül 2020 ve Eylül 2021 tarihleri arasındaki bir yıllık süre zarfında, 3. Basamak bir eğitim hastanesi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi COVID-19 poliklinikleri, acil servisi ve günübirlik polikliniklerine, ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı, boğaz ağrısı, koku alamama, halsizlik gibi semptomlarla başvuran ve COVID-19 ön tanısı ile toraks BT çekilen 1291 hasta ile, retrospektif ve gözlemsel olarak yapılmıştır. Daha önceden tanılı akciğer kanseri, nodülü, interstisyel akciğer hastalığı ve enfeksiyonu olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tespit edilen rastlantısal bulgular primer kitle, parankim metastazı, nodül, parankim bulgusu, kardiyak bulgular, göğüs duvarı anomalileri, mediasten/plevra anomalileri, ekstratorasik anomaliler başlıkları altında toplanıp yaş, cinsiyet ve sigara kullanımı açısından karşılaştırılarak değerlendirilmiştir Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların sadece %35,2 (n=455) sinde toraks BT de COVID-19'a özgü tutulum mevcuttur. Parankimal bulgular %44,7 (n=577) ile en sık rastlantısal bulgulardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of our study is to evaluate the prevalence of incidental findings detected in thorax CT examinations performed during the COVID-19 pandemic and to determine the relationship of these findings with age, gender and smoking. Material and Method: This study was conducted retrospectively and observationally during a one-year period between September 2020 and September 2021, including 1291 patients who underwent chest CT with the preliminary diagnosis of COVID-19, presenting with complaints of fever, cough, sputum, shortness of breath, sore throat, smelling disorder and fatigue to the COVID-19 outpatient clinics, emergency department and other outpatient clinics of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital, which is a tertiary level training hospital. Patients with previously known history of lung malignancy, nodule, interstitial lung disease and infection were not included in the study. The incidental pathologies detected in this study were classified under the headings of primary mass lesion, parenchymal metastasis, parenchymal nodule, other parenchymal findings, cardiac findings, chest wall anomalies, mediastinum/pleura anomalies, extrathoracic anomalies and were compared and evaluated in terms of age, gender and smoking status. Findings: Only 35.2% (n=455) of the patients included in the study had COVID-19-specific findings on thorax CT. Parenchymal findings are the most common incidental findings with 44.7% (n=577).