Fonksiyonel ortopedik tedavi ile elde edilen değişikliklerin kalıcılığının uzun dönem değerlendirilmesi
Long-term evaluation of the durability of changes obtained with functional orthopaedic treatment
- Tez No: 857019
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE DURAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel ortopedik tedavi ile elde edilen değişikliklerin uzun dönem kalıcılığını retrospektif olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip, ANB açısı 4 dereceden büyük, kronolojik yaş aralığı 10-13 yıl olan(ortalama 12,43 ±1,6), Twinblok apareyi ile tedavi edilen, 51 hasta (37 kadın, 14 erkek) dahil edildi. Bu çalışmada, tedavi başlangıcında (T1), tedavi sonunda (T2) ve 3-8 yıllık (ortalama 6,62 ±1,51) uzun süreli takip döneminde (T3) alınan sefalometrik röntgenler üzerinde 77 değişkenin ölçümü yapılmıştır. T1-T2 ve T2-T3 dönemlerindeki değişiklikler karşılaştırılmıştır. Dönemler arasındaki farklılıkların karşılaştırılmasında, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively evaluate the long-term stability of changes achieved with functional orthopedic treatment. Materials and Methods: Fifty-one patients (37 females, 14 males) with skeletal Class II malocclusion, ANB angle greater than 4 degrees, chronological age range of 10- 13 years (avarage 12,43 ±1,6), treated with Twin Block appliance were included in this study. Measurements of 77 variables were taken on cephalometric radiographs obtained at treatment initiation (T1), treatment completion (T2), and during a long-term follow-up period of 3-8 (avarage 6,62 ±1,51) years (T3). Changes between T1-T2 and T2-T3 periods were compared. One-way analysis of variance was applied in repeated measures to compare the differences between periods.